Krwawnik pospolity

Krwawnik pospolity to roślina wieloletnia z rodziny astrowatych, dorastająca do 80 cm, o sztywnych, wzniesionych gęsto ulistnionych łodygach, często rozgałęzionych w górze. Pokryta jest liśćmi pierzastosiecznymi o lancetowatym kształcie. Ziele zawiera 0,5 % olejku eterycznego (azulen), którego głównym składnikiem są: flawonoidy, cholina, kwasy, garbniki, związki mineralne, m.in. zawierające sole manganu oraz witaminę C. Kwiat krwawnika zawiera więcej olejku, a liście – garbników i flawonoidów. Roślinę pozyskuje się ze stanowisk naturalnych, chociaż stopniowo jest też wprowadzany do upraw. Surowcem zielarskim jest ziele krwawnika, kwiat krwawnika i liść krwawnika.

Zastosowanie krwawnika pospolitego.

Krwawnik pospolity jest jednym z podstawowych surowców leczniczych. Zewnętrznie krwawnik pospolity ma zastosowanie przy drobnych skaleczeniach i otarciach, w postaci okładów. A w zastosowaniu wewnętrznym krwawnik w postaci naparów stosowany jest w schorzeniach żołądka, przewlekłych zaburzeniach trawiennych, nieżytach i stanach zapalnych przewodu pokarmowego, zaburzeniach przemiany materii, a także działa pomocniczo przy żylakach odbytu i zaburzeniach miesiączkowania.

Właściwości lecznicze.

Właściwości lecznicze krwawnika pospolitego posiadają wielokierunkowe działanie lecznicze. Poza właściwościami przeciwkrwotocznymi krwawnik pospolity działa przeciwzapalnie, bakteriobójczo, żółciopędnie, ściągająco i przeciwbólowo. Kwiaty krwawnika pospolitego mają ponadto właściwości przeciwalergiczne i rozkurczowe.

Działanie lecznicze.

W tej niepozornej roślinie jakim jest krwawnik pospolity ukryta jest wielka siła lecznicza. Krwawnik posiada urozmaicony skład chemiczny i dzięki temu jest lekiem wszechstronnie działającym. Ziele krwawnika działa przeciwkrwotocznie, przeciwzapalnie, ściągająco, napotnie, wiatropędnie, moczopędnie, przeciwgorączkowo i rozkurczowo. Ponadto krwawnik pospolity ma działanie pobudzające trawienie, reguluje miesiączkowanie i łagodzi bóle w bolesnym miesiączkowaniu.

Występowanie krwawnika pospolitego.

Krwawnik pospolity występuje w Europie, w niektórych regionach Azji oraz w Ameryce Północnej, Australii, Nowej Zelandii, gdzie został zawleczony. W Polsce krwawnik występuje pospolicie na suchych łąkach i pastwiskach, na miedzach, przydrożach, wzgórzach, w zaroślach, na polach i w ogrodach.

Krwawnik pospolity – apteka.

Obecnie zioło krwawnika pospolitego jest dostępne w aptekach i sklepach zielarskich bez recepty.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Leczenie ziolami. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>