Naturalne sposoby walki z próchnicą

Próchnica jest najpopularniejszą chorobą, która przez całe życie dotyka niemalże każdego z nas. Jest wynikiem nieprawidłowej higieny i dbałości o jamę ustną. Bardzo często zapominamy, w jaki sposób można się przed nią uchronić, a nawet jeśli mamy świadomość odpowiednio przeprowadzanej profilaktyki, to niejednokrotnie pomijamy jej istotne etapy, co w efekcie skutkuje problemami ze zdrowiem całej jamy ustnej i koniecznością skorzystania z usług stomatologicznych.

Najbardziej znaną metodą profilaktyki jest codzienne szczotkowanie zębów z wykorzystaniem pasty i szczoteczki. Oczywiście jest to bardzo potrzebna forma, jednak nie jedyna. Korzystając z wiedzy i doświadczenia mieszkańców odległych regionów świata, którzy bez dostępu do podstawowych środków czystości, jakie my możemy kupić w markecie, musieli znaleźć ich odpowiedniki wśród produktów, które mogą pozyskać naturalnie. Okazało się, że hojna matka natura obdarowała ludzkość doskonałymi zamiennikami na materiały stomatologiczne, które w równie skuteczny sposób są w stanie przeciwdziałać próchnicy, co tradycyjne metody.

Bardzo dobrym sposobem, aby wspomóc walkę z próchnicą jamy ustnej, jest używanie oleju kokosowego, który według naukowców ma działanie nie tylko bakteriobójcze, ale także zapobiega krwawieniom dziąseł i nawilżaniu gardła. Wzmacnia również kości oraz szkliwo, zapobiega także nieprzyjemnemu zapachowi z ust. Obecnie, uzbrojeni w tę wiedzę, producenci środków do higieny jamy ustnej stosują olej kokosowy, aby wspomóc walkę z próchnicą. Należy jednak pamiętać, że stosowanie oleju kokosowego jest jedynie dodatkowym środkiem wspomagającym prawidłową higienę jamy ustnej, a nie jej docelową formą – nie można nim zastąpić klasycznej pasty do zębów, która mimo wszystko posiada znacznie więcej właściwości pielęgnujących oraz chroniących szkliwo i zęby.

Bardzo dobre właściwości zdrowotne wykazuje również ksylitol, czyli substancja pozyskiwana z soku drzewa brzozy. Wykazuje bardzo silnie działanie przeciwpróchnicze, dlatego producenci coraz chętniej wykorzystują go jako dodatek do past do zębów. Stosując ksylitol w codziennej diecie z całą pewnością  asortyment stomatologiczny i częste wizyty u dentysty przestaną być konieczne. Polecany jest także osobom chorującym na cukrzycę ze względu na bardzo niski indeks glikemiczny. Warto zamienić klasyczny cukier na ksylitol, co pozwoli zadbać o zęby i ogólne zdrowie jamy ustnej.

Oprócz zamienników stosowanych do codziennej pielęgnacji jamy ustnej, warto zwrócić uwagę na to, czy podczas pielęgnacji zębów wykonujemy wszystkie najważniejsze czynności, które pozwalają usunąć bakterie i płytkę nazębną z każdego miejsca w jamie ustnej. Bardzo wielu pacjentów zapomina o nitkowaniu zębów i stosowaniu płynów do płukania jamy ustnej, które pozwalają bardzo dokładnie wyczyścić przestrzenie międzyzębowe. Ponadto warto mieć na uwadze, że powinniśmy przynajmniej przepłukać zęby po każdym posiłku, aby oczyścić jamę ustną z bakterii żywiących się resztkami pokarmowymi.