Podrażnienia po goleniu i wrastające włoski – czy wiesz, że depilacja laserowa może pomóc?

Zdarza Ci się nawet codziennie golić nogi, bo włoski tak szybko odrastają? Tradycyjna depilacja sprawia Ci ból i pozostawia podrażnienia na skórze? A może zmagasz się z wrastającymi włoskami? Rozwiązaniem tych wszystkich problemów jest depilacja laserowa, czyli jedyna metoda trwałej depilacji.

Co to jest depilacja laserowa?

Depilacja laserowa, a właściwie epilacja laserowa, to zabieg polegający na zniszczeniu macierzy włosa dzięki wywołaniu zjawiska fototermolizy (wytworzenie wysokiej temperatury wewnątrz mieszka włosowego). Energia absorbowana jest przez mieszek, a macierz włosa wraz z otaczającymi drobnymi naczyniami krwionośnymi zostają podgrzane i doszczętnie zniszczone. Co ważne, tkanki otaczające nie zostają naruszone podczas zabiegu, epilacja laserowa dostępna m.in. w warszawskiej Klinice Miracki jest więc całkowicie bezpieczna. Efekt termiczny zależny jest od natężenia barwnika (melaniny) we włosach – im wyższe, tym z reguły lepszy rezultat depilacji. Istnieją jednak lasery do depilacji, które są w stanie skutecznie usunąć nawet bardzo jasne i cienkie owłosienie, np. Motus i Thunder.

Światło lasera działa jedynie na włosy w fazie anagenu (aktywnego wzrostu). Dlatego też zabieg laserowego usuwania owłosienia wymaga kilkukrotnego powtórzenia. Liczba zabiegów w serii oraz ich częstotliwość zależą m.in. od miejsca zabiegu (np. depilację laserową bikini wykonuje się co około 6 tygodni, a depilację laserową nóg co 8 tygodni). Dokładny harmonogram epilacji ustala lekarz na podstawie wywiadu z pacjentem i oceny typu owłosienia.

Jak laserowa depilacja radzi sobie z podrażnieniami i wrastającymi włoskami?

Bezpośrednio po zabiegu depilacji laserowej na skórze może oczywiście pojawić się niewielkie zaczerwienienie i strupki. Jest to efekt działania lasera, który intensywnie podgrzewa mieszki włosowe, żeby je trwale zniszczyć. Objawy te jednak znikają już kilka godzin po zabiegu, a po wykonaniu pełnej serii, skóra już nigdy nie jest narażona na tego typu podrażnienia. Dzięki laserowej depilacji nasze ciało może „odpocząć” od tradycyjnych metod depilacji, takich jak maszynka do golenia, depilator, wosk czy pasta cukrowa. Po serii epilacji skóra regeneruje się, staje się gładka, bardziej elastyczna i lepiej nawilżona. Ponieważ włoski już nie odrastają, nie musimy się golić ani depilować, więc nie narażamy skóry na podrażnienia. Eliminujemy też problem wrastających włosków.

Dzięki korzystnemu działaniu na skórę szczególną popularnością cieszy się epilacja miejsc wrażliwych, np. pach czy bikini, ponieważ są to obszary łatwo ulegające podrażnieniom, ze skłonnością do krostek, wysypek i zaczerwienień.

Usuwanie owłosienia laserem – jak dbać o skórę po zabiegu?

Zaczerwienie skóry po depilacji laserowej, lekkie stany zapalne w okolicy mieszków włosowych, charakterystyczny obrzęk skóry to objawy przejściowe, które należy łagodzić według wskazań kosmetologa. Zwykle znikają już po kilku godzinach.

Aby zabieg dał oczekiwane rezultaty, bardzo ważne jest przestrzeganie zaleceń pozabiegowych. Przez kilka tygodni nie można opalać skóry ani używać samoopalaczy. Trzeba o tym pamiętać również pomiędzy poszczególnymi zabiegami w serii. Wbrew popularnemu mitowi, depilację laserową można wykonywać również latem. Wymaga to jednak większej dbałości o ochronę skóry przed promieniowaniem słonecznym. Postępując zgodnie ze wskazaniami kosmetologa, mona śmiało decydować się na epilację przez cały rok.

W razie innych pytań zapraszamy do kontaktu ze specjalistami medycyny estetycznej z Kliniki Miracki w Warszawie.