Jak wybrać buty do nordic walking?

Nordic walking, to rodzaj aktywności, który w naszym kraju cieszy się bardzo dużą popularnością wśród różnych grup wiekowych. Z charakterystycznymi kijkami może chodzić każdy, niezależnie od wieku, czy też kondycji fizycznej. Na marsz możemy wybrać się na specjalną ścieżkę, do lasu, do parku, czy też na plażę. Ponadto nordic walking możemy uprawiać przez cały rok, niezależnie od pogody, ale niezbędne są do tego na pewno wygodne buty do nordic walking. Jak wybrać te najlepsze?

Jak wybrać buty do nordic walking?

Przede wszystkim, buty do nordic walking muszą mieć wyprofilowaną, grubą podeszwę. Na pewno nie sprawdzą się standardowe buty sportowe, czy też do biegania, ponieważ nie są one w stanie zapewnić stopom odpowiedniej amortyzacji, podparcia oraz przyczepności do zmiennej powierzchni. Buty przeznaczone właśnie do tego sportu, powinny mieć łagodzącą wstrząsy piankę, jak również dobrze byłoby gdyby były lekko ścięte na pięcie, ponieważ zapewni to stopie stabilizacje. Dlatego też, z całą pewnością doskonale sprawdzą się buty turystyczne z niską cholewką oraz wzmocnionym noskiem. Zawsze kiedy kupujemy obuwie sportowe, to koniecznie musimy być ono wygodne, a jeżeli chcemy chodzić z kijami, to za wygodę będzie odpowiadała elastyczna podeszwa. Jeżeli chodzi o nordic walking, to tutaj stawiany krok jest dłuższy niż w wypadku tradycyjnego spaceru, więc palce stopy, która pozostaje w tyle, wyginają się mocniej. Dzięki wykorzystaniu elastycznej podeszwy, stopa nie będzie się męczyć i będzie miała pełną swobodę ruchów. Jeżeli chcemy sprawdzić jej gibkość, to musimy chwycić buta za dwa końce i próbować zgiąć go w pół, jeżeli podeszwa będzie elastyczna, to ułoży się w łuk.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy zakupie butów do nordic walking?

Oczywiście, jeżeli zależy nam na tym, aby wybrać odpowiednie buty, to oprócz kwestii praktycznych, bardzo ważna jest również estetyka. Obecnie na rynku znajdziemy wiele różnych modeli, także z całą pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Możemy zdecydować się na przykład na obuwie, które doskonale sprawdzi się przy uprawianiu nordic walking, ale które też możemy wkładać niezależnie od pogody. Wtedy, warto zdecydować się na takie buty, które będą odporne na nasiąkanie wody w czasie deszczu. Na pewno, wówczas komfort chodzenia będzie zdecydowanie większy, ale też posłużą nam one dłużej, ponieważ nie będą chłonąć cieczy, co zapobiegnie ich niszczeniu. Przed przemakaniem zazwyczaj chroni specjalistyczna membrana, jak również wytrzymałe szwy.