Poradnik radzenia sobie z chrapaniem

Chrapanie to problem, z którym zmagają się miliony Polaków. Choć osoba posiadająca tą dolegliwość może sama nie zauważać problemu to już osoby z jej najbliższego otoczenia z pewnością już będą odczuwać jej obecność. Według statystyk około 80% osób chrapiących to mężczyźni. U kobiet to zjawisko najczęściej zauważalne jest dopiero po przejściu okresu menopauzy.

Czym dokładnie jest chrapanie?

Jest to wynik zapadania się tkanek miękkich w tylnej części gardła a także zdecydowanie zbyt niskiego przepływu powietrza przy oddychaniu. Skutkiem tego są głośne i niezbyt przyjemne dźwięki wydobywające się z gardła poprzez wprawiony w drgania język a także gardziel. Chrapanie samo w sobie nie jest objawem żadnej z groźnych dla zdrowia chorób. Jeśli jednak idzie w parze z tzw. sennymi bezdechami czyli niekontrolowanymi długimi przerwami w oddychaniu wtedy należy udać się do lekarza w celu dobrania odpowiedniego sposobu leczenia tej przypadłości. Dobrą wiadomością jest jednak fakt, że samo chrapanie w większości przypadków można wyeliminować z pomocą domowych sposobów. Czego zatem warto spróbować?

Sposoby radzenia sobie z uciążliwym chrapaniem

Zmiana pozycji podczas snu

Osoby chrapiące najczęściej mają zwyczaj spać w pozycji „na wznak”. Jednak jest to niezbyt dobre rozwiązanie ponieważ pozycja ta powoduje opadanie języka do tyłu a także otwarcie ust co jest powodem zwężenia się kanału nosogardła. Skutkiem tego jest właśnie uciążliwe chrapanie. Pomóc w zminimalizowaniu chrapania może więc zmiana pozycja. Jak więc będzie najlepsza? Specjaliści polecają spać „na boku” bądź „na brzuchu”.

Odstawienie używek

Nie każdy zdaje sobie sprawę, z tego w jaki sposób używki działają na organizm. Ich skutków ubocznym jest cała lista, a wśród nich właśnie min. chrapanie. Osoby zmagające się z tym problemem powinny dobrze przemyśleć rzucenie palenia. Nikotyna jest odpowiedzialna za odkładanie się nadmiaru śliny w tchawicy oraz krtani. Sprawia to, że gardło jest podrażnione a w dodatku w okolicach śluzówek może pojawić się nieprzyjemny obrzęk. Alkohol to kolejna z używek, którą warto odstawić (przynajmniej tuż przed samym snem). Powoduje on bowiem zwiotczenie mięśni gardła oraz języka. Najlepiej zrezygnować z niego na co najmniej 2-3 godziny przed pójściem spać. Bardzo podobne działanie jak alkohol mają również leki nasenne i uspokajające.

Przygotowanie sypialni i łóżka

Przy problemie z chrapaniem warto rozejrzeć się za…dobrze dobraną poduszką. Odpowiednia pozycja podczas snu może naprawdę zdziałać bardzo dużo. Warto pamiętać, że poduszka ma za zadanie odpowiednio podeprzeć głowę szyję a także kręgosłup. Dlatego też tak ważne jest jej odpowiednie dobranie. W sprzedaży dostępne jest wiele rodzajów poduszek o różnych kształtach i materiałach. Warto więc zagłębić się w ten temat. Przy dobrym śnie pomoże także odpowiednia temperatura a także wilgotność sypialni. Optymalna temperatura powinna bowiem wynosić około 18-21 stopni Celsjusza natomiast wilgotność najlepiej gdy będzie wahać się od 40 do 60%.

Zioła i preparaty na chrapanie

Jeśli chodzi o zioła to najodpowiedniejsze będą takie jak: mięta pieprzowa, melisa, ziele tymianku czy też gorzknik. Stosować je można do inhalacji jak i spożywać w postaci naparów. Zmniejszyć chrapanie pomogą także specjalistyczne preparaty dostępne bez recepty w większości aptek. Wystarczy wybrać się do jednego z punktów i dokładnie opisać farmaceucie swój problem a pomoże on dobrać najodpowiedniejszy środek.

Udrożnienie dróg oddechowych

Punkt ten jest szczególnie ważny dla osób, które z chrapaniem nie zmagają się na co dzień lecz tylko od czasu do czasu. W przypadku takich osób bardzo prawdopodobne jest to, że przyczyna to właśnie niedrożne drogi oddechowe. Katar, zapalenie zatok czy też powiększone migdałki zmuszają do oddychania przez usta co może być właśnie powodem chrapania. W tym przypadku warto przed samym snem dokładnie udrożnić drogi oddechowe. Ulgę może przynieść także skropienie pościeli olejkiem eukaliptusowym.

Więcej sposobów na radzenie sobie z uciążliwym chrapaniem można znaleźć na stronie sposoby na chrapanie 

Kiedy należy wybrać się do specjalisty?

Lekarz specjalista (laryngolog) potrzebny będzie w wypadku gdy żaden z powyższych sposobów nie przyniesie upragnionej ulgi. Oznacza to, że jego bezpośrednią przyczyną mogą być przerośnięte migdałki, obecność polipów w nosie czy też krzywa przegroda nosa. Schorzenia te kwalifikują się pod zabieg chirurgiczny, który pozwoli pozbyć się chrapania. W przypadku zdiagnozowania bezdechu sennego również może być potrzebny podobny zabieg chirurgiczny. Jednak w tym przypadku można skorzystać ze specjalistycznej maski na noc, która co prawda nie usunie problemu całkowicie jednak może znacząco go wygłuszyć.

Chrapanie to uciążliwy problem jednak jest on jak najbardziej możliwy do usunięcia. Na szczęście często poradzić sobie z nim można w pełni domowymi sposobami dzięki czemu wizyta u specjalisty nie będzie koniecznością. Dlatego też kolejne noce mogą być już w pełni przespane.