Laserowa korekcja wzroku – wskazania, przeciwwskazania, zabieg

Wady wzroku potrafią uprzykrzyć życie. Jeśli czytasz ten tekst, na pewno nosisz okulary lub soczewki kontaktowe. Te pierwsze często parują i ograniczają aktywność fizyczną, natomiast drugie mogą powodować dyskomfort. A gdyby tak rozwiązać problemy z oczami? Dzięki laserowej korekcji wzroku to możliwe. Odpowiadamy na pytanie, czym jest zabieg, jak przebiega oraz jakie są wskazania i przeciwwskazania do jego wykonania.

Czym jest laserowa korekcja wzroku?

W Polsce i na świecie wciąż przybywa osób z wadami wzroku. Postęp technologiczny ma wpływ na nasze oczy. Długo siedzimy przed ekranami smartfonów, tabletów, laptopów, a te emitują niezdrowe dla wzroku światło niebieskie. Zanieczyszczone środowisko również przyczynia się do pogorszenia widzenia. Na szczęście chirurgia refrakcyjna stale się rozwija, czego przykładem jest zabieg laserowej korekcji wzroku. Czym on tak naprawdę jest? Laserowa korekcja wzroku to jedna z najbezpieczniejszych i najbardziej nowoczesnych metod usuwania wad wzroku – krótkowzroczności, dalekowzroczności i astygmatyzmu. Podczas zabiegu wiązka lasera modeluje rogówkę, co przyczynia się do zmiany mocy optycznej oka. Promienie świetlne wreszcie zaczynają skupiać się na siatkówce. Efektem laserowej korekcji wzroku jest poprawa widzenia. 

Okulary lub soczewki kontaktowe korygują wadę tylko w momencie, kiedy się je nosi. Natomiast laserowa korekcja wzroku pomaga trwale pozbyć się wady. Koniec z nieostrym widzeniem, bólami głowy i okularami.  

Jakie są wskazania do laserowej korekcji wzroku?

Warunkiem laserowej korekcji wzroku jest ustabilizowana wada oraz dobry stan zdrowia. Zabiegowi mogą poddać się osoby pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, jednak muszą się do niego zakwalifikować. Konieczna jest zatem szczegółowa diagnostyka stanu oka oraz wywiad z pacjentem. Czasami niezbędne są dodatkowe badania, które przeprowadza specjalista. 

Laserowa korekcja wzroku – przeciwwskazania

Jeśli Twoja wada wzroku wciąż postępuje, nie możesz poddać się laserowej korekcji wzroku. Wykluczają ją także choroby oczu takie jak: zaćma, jaskra, odwarstwienie siatkówki, stożek rogówki, zmiany w rogówce. 

Przeciwwskazaniem do zabiegu są również inne choroby. Pacjenci leczący się onkologicznie, u kardiologa, endokrynologa lub cierpiący na cukrzycę nie mogą skorzystać z laserowej korekcji wzroku. Dotyczy to także kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. 

Przygotowanie do zabiegu

Kiedy już zakwalifikujesz się do zabiegu, musisz się do niego odpowiednio przygotować. Na kilka tygodni przed laserową korekcją wzroku zrezygnuj z noszenia soczewek kontaktowych. Jeśli są to soczewki miękkie, musisz przestać je nosić na dwa tygodnie przed zabiegiem, soczewki toryczne – na trzy tygodnie, a soczewki twarde – na miesiąc. Na dwa dni przed laserową korekcją wzroku nie wolno Ci używać kremów do twarzy i tuszu do rzęs. Nie możesz także pić alkoholu.  

Jak przebiega laserowa korekcja wzroku?

Podczas zabiegu lekarz wykorzystuje laser excimerowy lub femtosekundowy. Laserowa korekcja wzroku nie jest operacją, więc nie odbywa się w pełniej narkozie. Obecność anestezjologa nie jest konieczna. 

Znieczulenie podaje się w kroplach do oczu – jest ono miejscowe. Pacjent znajduje się w pozycji leżącej, a specjalna podkładka zabezpiecza jego głowę przed ewentualnymi ruchami. Rozwórka natomiast zapobiega mruganiu. Używane obecnie lasery są nowoczesne – między innymi mają funkcję śledzenia ruchów gałki ocznej. Sprawia to, że zabieg jest bezpieczny, wiązka światła działa tylko na wcześniej określonej powierzchni oka. 

Laserowa korekcja wzroku trwa krótko – potrzeba kilkunastu minut, aby wykonać zabieg (samo użycie lasera to tylko kilkanaście sekund).

Już po godzinie możesz wrócić do domu. Oczywiście musisz przestrzegać zaleceń lekarza: w pierwszym tygodniu po zabiegu unikaj wytężonej pracy, przez dwa tygodnie nie nakładaj makijażu, a przez miesiąc nie kąp się w morzu lub basenie. 

Laserowa korekcja wzroku przywróci Ci komfort dobrego widzenia. Nareszcie pożegnasz okulary i soczewki kontaktowe.