Tabata – gorące 4 minuty treningu

Czy 4 minuty dziennie wystarczą, aby wzmocnić formę, wyrzeźbić ciało, a także mieć lepszą kondycję? Obecnie kluby fitness oferują swoim klientom szeroką paletę zajęć grupowych, spośród których każdy NA PEWNO wybierze coś dla siebie, bez żadnych wymówek. Jednym z nich jest tabata, która przeżywa prawdziwe oblężenie. 4 minuty ćwiczeń i 3 razy więcej spalonego tłuszczu niż przy tradycyjnych ćwiczeniach aerobowych. Tak, to prawda!

Cześć, jestem Tabata, poznajmy się!

Warto poznać zasady treningu, który trwa 4 minuty, a daje efekty na miarę tradycyjnego 2-godzinnego treningu aerobowego. Tabata swoje początki ma w roku 1990, kiedy to jej formuła została opracowana przez japońskiego naukowca Izumiego Tabatę. Był on dedykowany dla łyżwiarzy, ale szybko okazało się, że świetnie sprawdza się jako trening przy innych dyscyplinach sportowych, a nawet dla amatorów aktywności fizycznej.

Tabata jest to trening trwający zaledwie 4 minuty. Przez 20 sekund wykonujemy jedno ćwiczenie możliwie jak najszybciej, w możliwie jak największej ilości powtórzeń. 10 sekund odpoczynku i kolejne ćwiczenie. Jedna edna tabata ma 8 ćwiczeń, które najlepiej wykonywać w kilku seriach.

To, co wyróżnia tabatę, to naprzemienne wykonywanie dwóch rodzajów ćwiczeń – anaerobowych i aerobowych. Pierwsze pozwalają ćwiczyć wytrzymałość beztlenową. Mięśnie muszą pracować na tyle mocno, aby krew nie mogła nad nimi nadążyć w dostarczaniu do nich tlenu. To w tym czasie odbywa się proces spalania bez udziału tlenu. Ćwiczenia aerobowe z kolei są ćwiczeniami tlenowymi. Brak nadmiernego obciążenia mięśni pozwala na uzupełnienie w nich tlenu. Trening tabaty możemy przeprowadzić sami lub też skorzystać z oferty treningowej, jaką oferuje klub fitness w Poznaniu, Krakowie, Warszawie, Wrocławiu oraz innym dużym, a nawet mniejszym mieście.

Ekspresowe spalanie

Oczywiście klub fitness w Poznaniu, Krakowie, Łodzi i gdziekolwiek indziej nie zagwarantuje, że jeden trening Tabaty przyniesie spektakularne efekty. Wszystko wymaga pracy, ważna jest systematyczność. W zajęciach z tabaty uczestniczyć możemy 2-4 razy w tygodniu. Na początek warto zacząć od jednego treningu, zwiększając ich ilość z każdym kolejnym tygodniem. Specjaliści są zdania, że już 2 tygodnie z treningami z Tabaty przyczyniają się do zwiększenia tempa rozpadu kwasów tłuszczowych nawet o 30%. To jednak trening, który jest bardzo intensywny i daje duży wycisk naszemu organizmowi. Regularność nie oznacza codziennie, a treningi powinny odbywać się co 2-3 dni.

Tabata jest treningiem, pobudzającym nasz metabolizm i przyspieszającym spalanie tkanki tłuszczowej. To przede wszystkim z tego powodu cieszy się tak ogromną popularnością, szczególnie wśród kobiet. Zwiększona konsumpcja tlenu, która zachodzi po zakończonym treningu, to jedna z przyczyn skuteczności tabaty w spalaniu tkanki tłuszczowej. Organizm pobiera energię z tłuszczu nawet przez 24 godziny po zakończonym treningu. Leżysz, śpisz i odpoczywasz, a Twój organizm pracuje na Twoją piękną sylwetkę.

Tabata znajduje się w ofercie wielu studiów fitness, m.in. Niku.pl. Niektórzy decydują się na samodzielną organizację treningu w domu. Dla początkujących zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie ze wsparcia trenera, który nie tylko pokaże, jak wygląda trening tabata, ale też zwróci uwagę na poprawność wykonywanych ćwiczeń. To, co jest jeszcze ważne w grupowym treningu, to wzajemna motywacja. Nawet jeżeli zwątpisz, zawsze znajdzie się ktoś, kto doda Ci powera i udowodni, że możesz, potrafisz i masz w sobie niespożyte pokłady siły i energii.