Wpływ błonnika na organizm człowieka
Błonnik to wszystkie te formy węglowodanów pochodzących z roślin (a właściwie z ich ścian komórkowych), które nie zostają strawione przez układ pokarmowy człowieka. Składa się z celulozy, ligniny, hemicelulozy, gum, śluzów i pektyn.
Wpływ ten jest różnorodny. Zależy to również od tego, że błonnik dzielimy na ten rozpuszczalny w wodzie (pektyny, gumy, śluzy roślinne i niektóre hemicelulozy) oraz nierozpuszczalny (celuloza, niektóre hemicelulozy, ligniny). Na pracę przewodu pokarmowego ma duży wpływ błonnik nierozpuszczalny w wodzie. Pokarmy, które są bogate w to włókno pokarmowe, pobudzają funkcje żucia i wydzielania śliny, buforują i wiążą nadmiar kwasu solnego w żołądku, wiążą wodę (zapobiegają nadmiernemu odwodnieniu mas kałowych), a to zwiększa objętość stolca i skraca czas pasażu jelitowego. Błonnik drażni ściany jelita i pobudza ruch perystaltyczny, co przyspiesza wydalanie mas kałowych i zapobiega zaparciom, a także innym chorobom jelit (na przykład uchyłkowatości jelit, polipom, żylakom odbytu, nowotworom jelita grubego).
Produkty bogate w błonnik
- owoce
- warzywa
- kasze,
- płatki zbożowe,
- ryż,
- nasiona roślin strączkowych
- otręby pszenne
- pieczywo razowe
Można również kupić błonnik w suchej postaci lub w tabletkach. Błonnik w suchej postaci można dodawać do przyrządzonych przez siebie potraw. Mając jednak dietę bogatą w błonnik, pamiętajmy o tym, żeby pić dużo wody (minimum 2 litry dziennie). Lepiej zrobimy nosząc ze sobą przez cały dzień małą butelkę wody, z której będziemy popijać małe ilości, lecz z większą częstotliwością, niż wypić od razu litr wody.
Błonnik – właściwości
Pozytywne oddziaływania na nasz organizm:
- zdolność chłonięcia wody
- wzmożona produkcja soków trawiennych
- poprawiona perystaltyka i ukrwienie jelit
- obniża stężenie trójglicerydów oraz złego cholesterolu we krwi
- zmniejsza ryzyko miażdżycy
- zwiększa wydalanie tłuszczu ze stolcem
- pochłania metale ciężkie i szkodliwe metabolity, które zostają wydalane ze stolcem
- spowalnia trawienie pokarmów, przez co poziom insuliny we krwi nie podnosi się tak szybko
- dba o poziom glukozy we krwi, utrzymując go na stałym, niskim poziomie
- wpływa pozytywnie na rozwój prawidłowej mikroflory w jelitach
- daje uczucie sytości
Aktualne zalecenia WHO wskazują na spożywanie około 25-40 gramów błonnika na dobę. Bliżej górnej granicy powinniśmy się znaleźć, jeśli mamy problemy z jelitami lub jeśli jesteśmy na diecie bogatej w białko. Zbyt duże ilości błonnika pokarmowego również mogą być szkodliwe.