Problemy z nietrzymaniem moczu można pokonać! Sprawdź, jak to zrobić Problemy z nietrzymaniem moczu można pokonać! Sprawdź, jak to zrobić

Problemy z nietrzymaniem moczu mogą dotknąć każdego, bez względu na wiek. W każdym przypadku ich pojawienie się skutkuje radykalną zmianą stylu życia, będącą następstwem przykrych i wyjątkowo uciążliwych objawów towarzyszących dolegliwości. Dlatego tak istotne jest podjęcie działań, które ograniczą problem, a nawet całkowicie go wyeliminują. W ich skuteczności liczy się nie tylko rodzaj zastosowanej metody, ale czas jej wdrożenia. Im szybciej zdecydujemy się na podjęcie odpowiednich kroków, tym większe szanse na to, że w krótkim czasie na dobre pożegnamy problemy związane z utratą kontroli nad pęcherzem.

Co warto wiedzieć na temat nietrzymania moczu?

Problemy z nietrzymaniem moczu mogą mieć różny stopień natężenia oraz zróżnicowany charakter, który w dużej mierze wynika z głównej przyczyny odpowiedzialnej za ich wystąpienie. W diagnostyce rozróżnia się m.in. wysiłkowe nietrzymanie moczu, nietrzymanie moczu z przepełnienia oraz nietrzymanie moczu z nagłym parciem.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest najczęściej występującym typem. Zazwyczaj jest ono następstwem osłabienia siły mięśni dna miednicy, do którego dochodzi na skutek podejmowania wytężonego wysiłku fizycznego lub też – w przypadku kobiet – zmian hormonalnych zachodzących w organizmie w okresie okołomenopauzalnym. Nietrzymanie moczu z nagłym parciem zazwyczaj ma charakter przejściowy. Bardzo często współwystępuje z takimi dolegliwościami jak chociażby zespół nadwrażliwego pęcherza czy stany zapalne pęcherza moczowego.

W zależności od stopnia nasilenia objawów utrata kontroli nad oddawaniem moczu może dotyczyć zarówno niewielkich jego porcji (kilka kropel) aż do opróżnienia połowy, a nawet niemal całego pęcherza. O ile w przypadku nietrzymania moczu z nagłym parciem można je minimalnie kontrolować, o tyle w przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu do upuszczania jego porcji dochodzi zupełnie mimowolnie. Taka sytuacja może się zdarzyć nawet podczas niewielkiego wysiłku, kiedy dochodzi do skurczu mięśni, np. podczas kaszlu lub kichania. Bez względu na to, z którym rodzajem nietrzymania moczu się zmagamy, dla własnego zdrowia i komfortu powinniśmy podjąć leczenie.

Problemy z nietrzymaniem moczu – znajdź na nie rozwiązanie

Zjawisko nietrzymania moczu to problem, z którym należy walczyć. Kluczową rolę w skuteczności owej walki odgrywa tempo działania – im szybciej zgłosimy się do lekarza i podejmiemy leczenie, tym większe są szanse na to, że w krótkim czasie odzyskamy kontrolę nad pęcherzem. Od czego zatem zacząć?

Oczywiście od wizyty lekarza, który w oparciu o przeprowadzony wywiad oraz wyniki badań diagnostycznych ustali przyczynę problemu i zaleci odpowiednie postępowanie. Duże znaczenie w powodzeniu prowadzonych działań mają systematyczne ćwiczenia grup mięśni odpowiedzialnych za zaciskanie cewki moczowej i tym samym kontrolę oddawania moczu. Równie ważne jest przestrzeganie zasad zdrowego trybu życia i kontrola masy ciała – otyłość sprzyja występowaniu wysiłkowego nietrzymania moczu. Na co dzień warto sięgać po produkty przeznaczone do higieny, na przykład wkładki, bieliznę chłonną czy pieluchomajtki marki TENA. Bezpłatne próbki dostępne są pod tym adresem: https://www.tena.pl/bezplatna-probka. Ich stosowanie znacznie poprawia komfort i zapewnia przyjemne uczucie świeżości.