Czy każdy może skorzystać z botoksu?

Botoks, czyli ostrzyknięcia toksyną botulinową to zabieg, który stosowany jest nie tylko przy wygładzaniu zmarszczek, lecz także przy nadpotliwości, leczeniu bruksizmu czy redukcji uśmiechu dziąsłowego. Czy jednak każdy może z niego skorzystać?

Ostrzyknięcia botoksem

Zabiegi z użyciem toksyny botulinowej mogą być stosowane u osób powyżej 20 roku życia. Pierwsze zmarszczki mogą się pojawić już koło 25 roku życia i wtedy też ostrzyknięcia będą najskuteczniejsze. Zabieg można jednak wykonać do 70 roku życia.

Objawy uboczne przy zastosowaniu toksyny botulinowej

Większość objawów ubocznych po zastosowaniu botoksu ma charakter krótkotrwały i odwracalny. Nie ma potrzeby zastosowania postępowania terapeutycznego przy ich wystąpieniu. Do najczęstszych objawów należy przede wszystkim ból głowy, a także odczyn w miejscu podania preparatu toksyny, taki jak zaczerwienienie, obrzęk, świąd, siniak czy wysypka. Objawy te jednak mają charakter przejściowy. Wśród rzadszych objawów możemy wymienić także niedowład brwi, opadnięcie powieki, łzawienie, zespół suchego oka, a także zaburzenia ruchów gałek ocznych czy podwójne widzenie.

Przeciwwskazania do zabiegu toksyną botulinową

Zabiegi z użyciem toksyny botulinowej są bezpiecznym sposobem na wygładzenie zmarszczek, jednak nie wszyscy mogą z takich zabiegów korzystać. Przeciwwskazaniem jest między innymi nadwrażliwość na toksynę botulinową typu A. Z tego powodu u wszystkich osób, u których zabieg będzie przeprowadzony po raz pierwszy stosuje się próbę, aby zaobserwować, czy nie pojawi się reakcja uczuleniowa. Inne przeciwwskazania do zabiegu to okres ciąży i karmienia piersią, choroba nowotworowa i choroby o podłożu autoimmunologicznym. Zabiegów z wykorzystaniem toksyny botulinowej nie stosuje się u osób, u których pojawiła się opryszczka, a także które przyjmują leki obniżające krzepliwość krwi oraz niektóre antybiotyki.

Botoks kraków jest zabiegiem coraz bardziej popularnym, jednak warto wybrać sprawdzone i polecane miejsca, aby zabieg został wykonany prawidłowo i rzetelnie.