Białaczka. Przyczyny, objawy i leczenie

Białaczka to jeden z najbardziej podstępnych nowotworów. Objawy, które daje często nie wskazują jednoznacznie na to, że mamy do czynienia właśnie z tą chorobą, imitując inne, mniej poważne, schorzenia.

Tymczasem, podobnie jak w przypadku innych nowotworów, to właśnie szybkość i celność diagnozy w największym stopniu wpływają na możliwości leczenia. Na szczęście przy odrobinie czujności możemy w porę rozpoznać tę poważną przecież chorobę i szybko zgłosić się do lekarza, który potwierdzi nasze przypuszczenia i w razie potrzeby rozpocznie odpowiednie leczenie. Warto więc dowiedzieć się, co powoduje białaczkę, jak ją rozpoznać oraz jakie metody leczenia są dziś stosowane.

Białaczka – przyczyny

Białaczka jest schorzeniem układu krwiotwórczego, polegającym na rozwoju nieprawidłowych komórek krwi. Wystarczy, że w organizmie pojawi się jedna taka komórka, by po jakimś czasie rozmnożyła się do ilości zagrażającej naszemu życiu. Niestety medycyna nie odpowiedziała jeszcze na pytanie o to, co jest przyczyną takiego stanu rzeczy. Wiadomo jednak, że niektóre czynniki mogą prowokować lub przyspieszać rozwój białaczki. Są to przede wszystkim promieniowanie jonizujące oraz toksyczne związki chemiczne. To właśnie u osób narażonych na kontakt z nimi najczęściej diagnozuje się białaczkę.

Rodzaje białaczki

Warto przy tym dodać, że białaczka nie jest jedną chorobą. To grupa, w skład której wchodzi kilka schorzeń, różniących się między przebiegiem, objawami oraz możliwościami leczenia. Białaczki dzielimy przede wszystkim na przewlekłe, charakteryzujące się długim i mało gwałtownym przebiegiem oraz ostre, które pojawiają się szybko i mają ciężki przebieg. Poza tym wyróżnia się także białaczkę szpikową (w odmianie ostrej i przewlekłej), cechującą się niekontrolowanym rozrostem białych krwinek oraz limfoblastyczną i limfatyczną, w których rozrastają się komórki układu limfatycznego.

Jak rozpoznać białaczkę?

Jak już wspomnieliśmy, białaczka daje zwykle mało charakterystyczne objawy. Pacjenci często mylą jej objawy z nawracającym przeziębieniem lub grypą. Nic dziwnego, bo białaczka daje o sobie znać ogólnym osłabieniem, częstymi infekcjami oraz powiększonymi węzłami chłonnymi. Jeśli nie ustępują one przez kilka tygodni, należy bezwzględnie udać się do lekarza. Do takiej wizyty powinny skłonić nas również częste, niedające się łatwo zatamować krwotoki oraz przewlekłe bóle brzucha, które mogą okazać się skutkiem powiększenie śledziony. Poza tym nie lekceważmy krwawienia z dziąseł, pojawiających się bez powodu siniaków i bólów kostnych.

Leczenie białaczki

Podstawową metodą leczenia białaczek jest, podobnie jak w przypadku innych rodzajów nowotworów, chemioteriapia. Po osiągnięciu remisji choroby za pomocą chemioterapii, stosuje się leczenie utrwalające. W tym przypadku najlepiej sprawdza się przeszczep szpiku kostnego. Warunkiem do przeprowadzenia tego zabiegu jest jednak znalezienie dawcy o odpowiednim profilu genetycznym oraz dobry ogólny stan zdrowia po poprzednich etapach leczenia.