Leczenie nadmiernej potliwości stóp

Stres, nieodpowiednia dieta, cukrzyca, predyspozycje genetyczne, brak higieny to kilka z przyczyn występowania dolegliwości. jaką jest nadmierna potliwość stóp. Na niektóre z nich mamy wpływ, jednak reszta jest niezależna od nas. Jak możemy walczyć z tym krępującym i uciążliwym problemem?

Domowe sposoby na nadpotliwość stóp

Pierwszym krokiem w walce z nadmierną potliwością stóp jest zwrócenie uwagi na codzienną higienę oraz pielęgnację. Po umyciu i wysuszeniu stóp należy nałożyć na nie preparat zmniejszający pocenie (antyperspirant). Należy również zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonane są nasze skarpety oraz buty. Ważne, by były to tworzywa naturalne, przepuszczające powietrze. Jeśli nadpotliwość spowodowana jest emocjami, można pić np. melisę w celu uspokojenia. Czasem nadmierna potliwość jest efektem jakiejś choroby, wtedy trzeba znaleźć przyczynę i ją leczyć. W sytuacjach, kiedy sami nie potrafimy poradzić sobie z tą dolegliwością, warto pokonać wstyd i udać się do gabinetu podologicznego Ortogenic, który  specjalizuje się w leczeniu takiego typu schorzeń.

Botoks na nadmierną potliwość?

Zabieg, jakim jest botoks, kojarzony jest przede wszystkim z usuwaniem niechcianych zmarszczek. Jednak znajduje on również zastosowanie w leczeniu nadmiernej potliwości. Polega on na wstrzyknięciu toksyny botulinowej w miejsca o wzmożonej potliwości, czyli np. stopy. Botulina blokuje funkcjonowanie nerwów, które zaopatrują gruczoły potowe. Dzięki temu gruczoły nie otrzymują bodźca potrzebnego do produkcji potu. Zabieg ten jest skuteczny, a efekt widoczny już po 1 zabiegu. Działanie pierwszego botoksu utrzymuje się przez ok  6-8 miesięcy, natomiast przy każdym kolejnym czas ten się wydłuża.

Jonoforeza- zabieg z wykorzystaniem prądu

Z jonoforezą możemy spotkać się nie tylko w gabinecie kosmetycznym, ale również podologicznym. Zabieg ten wykonuje się z wykorzystaniem prądu stałego oraz specjalnych preparatów, których substancje czynne będą przenikać w głąb skóry. Aby przeprowadzić jonoforezę, pacjent musi włożyć stopy do miski z wodą, przez którą będzie przepływał prąd. Pod jego wpływem zostaje upośledzona funkcja gruczołów potowych oraz zmniejszenie wchłaniania wody. Efektem tego będzie zmniejszone pocenie się stóp. Aby uzyskać jak najlepszy efekt, zaleca się przeprowadzenie serii zabiegów w ilości 10-12.

Warto zadbać  o stopy, które każdego dnia są narażone na niekorzystne warunki i dźwigają ciężar całego ciała. W przypadku zaobserwowania problemów ze stopami, pomoże podolog – specjalista zajmujący się zdrowiem stóp.