Korzyści z przyjmowania HMB

HMB (lub β-hydroksy β-metylomaślan) to suplement diety jest potrzebny organizmowi do ochrony i naprawy tkanki mięśniowej. Uważa się, że robi to poprzez spowalnianie rozpadu białek mięśniowych i przyspieszanie syntezy białek, a także poprzez zachowanie strukturalnej integralności komórek mięśniowych.

Co to jest HMB?

Ciało wytwarza HMB, rozkładając aminokwasy leucyny znajdujące się w białku, które jest spożywane. Tylko około 5% leucyny zamienia się w HMB.
HMB wytwarzany przez organizm jest uzupełniony o HMB znajdujący się w pożywieniu. Niektóre pokarmy, takie jak lucerna, ryby i grejpfruty, zawierają większe jego ilości. Badania pokazują, że uzupełnienie diety o dodatkowe 3 g / dzień HMB poprawia wyniki sportowe u sportowców trenujących.

U sportowców, u których tkanka mięśniowa jest uszkodzona (powodująca ból), naprawiana i budowana częściej dzięki treningowi, ma się rozumieć, że potrzebuje więcej HMB. Wiele badań wykazało, że suplementacja diety za pomocą HMB poprawia wydolność wysiłkową poprzez wspomaganie naprawy i adaptacji komórek mięśniowych.

Wykazano, że przyspiesza on siłę i przyrost masy mięśniowej u sportowców uprawiających sporty siłowe oraz poprawia wyniki wytrzymałościowe u rowerzystów i biegaczy. HMB to jeden z najlepiej zbadanych składników suplementu, udowodniony w celu poprawy wydajności sportowej tuż za monohydratem kreatyny.

Ocena produktu HMB

HMB jest jednym z najlepiej zbadanych składników suplementacyjnych, o których dowiedziono, że może poprawić wydajność sportową, zaraz za kreatyną.W rezultacie HMB i kreatyna są dwoma z kilku wybranych składników suplementów, które zostały ocenione przez Międzynarodowe Towarzystwo Żywienia  Sportowego i wydało ono oświadczenia potwierdzające ich skuteczność. Są to dwie z niewielu suplementów, które uzasadniały dotychczasowe stanowisko, ponieważ wciąż brakuje odpowiednich badań nad innymi składnikami suplementów.

Korzyści z przyjmowania HMB

Badania nad HMB zbadały jego wpływ na szereg parametrów wydajności sportowych.

Badania te wykazały, że suplementacja HMB może wykonywać następujące czynności:

  • Zwiększa siłę, gdy trening obejmuje ruchy takie jak martwy ciąg, przysiady i wyciskanie na ławce.
  • Przyspiesza poprawę osiągów wytrzymałościowych, gdy trening obejmuje biegi, jazdę na rowerze i wioślarstwo
  • Zwiększa przyrost masy mięśniowej podczas treningu w celu zwiększenia siły
  • Zmniejsza liczbę indukowanych przez krew uszkodzeń komórek mięśniowych po wysokich obciążeniach treningowych
  • Zmniejsza czas potrzebny na regenerację pomiędzy sesjami treningowymi
  • Stwierdzono, że ma szereg korzyści zdrowotnych, takich jak obniżone ciśnienie krwi i poziom cholesterolu