Kawa bezkofeinowa – zdrowa alternatywa?

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów. Dla wielu osób filiżanka tego aromatycznego naparu to najlepszy sposób na rozpoczęcie dnia, ponieważ pomaga się obudzić i zacząć pracę. Trzeba jednak pamiętać o tym, że picie kawy nie jest wskazane dla każdego.

 Kawa bezkofeinowa – dla kogo?

Kofeina zawarta w kawie ma przyjemne, pobudzające działanie. Dodaje energii, a także w dużym stopniu ułatwia koncentrację na pracy. Trudno się dziwić, że kawa stała się tak popularnym napojem. Jednocześnie należy jednak brać pod uwagę, że nadmierne spożycie kofeiny może powodować niekorzystne skutki dla zdrowia takie jak:

Kofeina zawarta w kawie zwiększa produkcję adrenaliny, co wpływa na podniesienie ciśnienia. Z tego powodu jest ona niewskazana w przypadku osób, które mają problemy z układem krwionośnym. Warto także pamiętać, że niektóre osoby po prostu nie tolerują kofeiny w dużych dawkach. Także dla nich dobrą alternatywą może być kawa bezkofeinowa, która doskonale smakuje, ale nie posiada szkodliwych właściwości.

Dla kobiet w ciąży

Ciąża to czas, kiedy trzeba zwrócić szczególną uwagę na swoją dietę. Niestety kobietom w ciąży nie zaleca się picia kawy. Konieczność zrezygnowania z tego napoju jest bardzo przykra, ale jak pokazują badania, kofeina może zwiększać ryzyko wystąpienia poronienia. Czy kawa bezkofeinowa jest bezpiecznym rozwiązaniem? Nie do końca, ponieważ pomimo bardzo starannego oczyszczania, zawiera ona nadal niewielkie ilości kofeiny. Jest ona jednak zdecydowanie bardziej odpowiednia niż zwykła kawa. Kobiety, które nie mogą sobie wyobrazić życia bez kawy, powinny więc zdecydować się produkty bezkofeinowe, chociaż muszą pamiętać, że należy ograniczyć ich spożycie do minimum, na przykład do jednej filiżanki dziennie.

Wady kawy bezkofeinowej

Oczywiście największą wadą tego napoju jest fakt, że nie ma on pobudzającego działania, nie poprawia koncentracji. Nie dodaje energii, nie pobudza również metabolizmu i nie zwiększa spalania kalorii, o czym powinny pamiętać osoby, które się odchudzają. Warto także wiedzieć, że ten rodzaj kawy zawiera nieco mniej przeciwutleniaczy, a więc nie ma niektórych korzystnych właściwości zwykłej kawy.

Dla wielu osób kawa bezkofeinowa jest zdrowszą alternatywą dla normalnej kawy. Oczywiście wynika to z minimalnej zawartości kofeiny. Dzięki takiemu rozwiązaniu można cieszyć się smakiem tego napoju i jednocześnie uniknąć niekorzystnego wpływu, który czasem ma kofeina.