Jak czytać analizę składu ciała?

Masa ciała nie jest, aż tak istotna jakby się to mogło zdawać. Aby, dowiedzieć się dokładnie jakie zmiany zachodzą w naszym organizmie, warto przeprowadzić tak zwaną analizę składu ciała. Dzięki niej możliwe będzie dobranie odpowiedniej diety i dostosowanie treningów, co pozwoli na uzyskanie zadowalających efektów. Ważne jest także monitorowanie składu ciała na bieżąco, zwłaszcza w procesie odchudzania, co pozwoli nam ocenić jego efektywność. Ciało nie powinno być jedynie lekkie, ale przede wszystkim zdrowe. Analizator składu ciała pozwoli określić wszelkie parametry organizmu. Najczęściej stosowanym do pomiarów urządzeniem jest InBody 270, InBody 120 czy InBody770.

Jak czytać analizę składu ciała?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak czytać analizę składu ciała? Należy zapoznać się z danymi wartościami, skrótami oraz pożądanymi wynikami, aby sprawdzić, w jakiej formie jest nasz organizm.

Badane parametry to:

1. Całkowita masa ciała.

Jest to waga osoby poddanej badaniu, w skład masy ciała wchodzą kości, mięśnie, tłuszcz oraz woda.

2. Masa tłuszczowa oraz jej procentowy udział w całkowitej masie ciała.

Metoda bioimpedencji elektrycznej pozwala wadze na określenie dokładnej zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie. Dzieje się tak z tego względu, iż komórki tłuszczowe mają odmienną strukturę aniżeli komórki mięśniowe. Impuls elektryczny potrafi rozpoznać, dany rodzaj komórki i określić wyniki. Dla osób aktywnie uprawiających sport norma wynosi od 5 do 15 procent dla mężczyzn oraz od 10 do 18 procent dla kobiet. Normy zależą również od wieku i wzrostu badanej osoby.

3. Masa mięśniowa

Analizator składu ciała określa masę mięśniową w kilogramach, zawarta jest w niej masa mięśni szkieletowych oraz masa mięśni gładkich, uwzględniono w nich również zawartość wody. Dzięki czemu możliwe jest kontrolowanie postępów oraz efektów treningów odchudzających. Im masa mięśniowa staje się większa, tym szybszy staje się również metabolizm, co wiąże się z szybki spalaniem tłuszczu.

4. Tkanka tłuszcza trzewna

Jest to tkanka tłuszczowa, pokazująca jak bardzo otłuszczone są nasze narządy wewnętrzne. To bardzo ważny wskaźnik, który określa skala od 1 do 60. Wysoka cyfra uzyskana w trakcie pomiaru oznacza bardzo otłuszczone narządy, im niższy pomiar, tym lepiej dla naszego organizmu. Uzyskanie wyniku powyżej 12, oznacza dla nas to, iż powinniśmy zadbać o aktywność fizyczną, zmienić tryb życia w tym naszą codzienną dietę. Jest to znak, że warto zadbać nieco bardziej o nasz organizm, jeśli chcemy cieszyć się zdrowiem przez długie lata. Utrzymywanie tkanki trzewnej na właściwie niskim poziomie, zdecydowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia pewnych chorób takich jak między innymi: cukrzyca typu II, choroby serca i nadciśnienie.

5. Zawartość wody w organizmie

Bardzo duże znaczenie odgrywa zawartość wody w naszym organizmie. Utrzymanie jej odpowiedniego poziomu wpływa właściwie na koncentrację, nasze ogólne samopoczucie i poprawia wyniki sportowe. Norma poziomu wody w organizmie kobiety wynosi od 45 do 60 procent, natomiast dla mężczyzny jest to od 50 do 65 procent.

6. BMR, czyli wskaźnik podstawowej przemiany materii

Wskaźnik ten określa ilość kalorii, jaką wymaga nasz organizm, aby w stanie spoczynku móc prawidłowo funkcjonować.

7. Wiek metaboliczny

Jeśli wynik badania poda nam większy wiek metaboliczny, niż podaje nasza metryka, wówczas jest to dla nas znak, że musimy popracować nad przyspieszeniem metabolizmu. Najlepszym rozwiązaniem będzie wówczas zmiana diety na zdrowszą, spożywanie regularnych posiłków i zwiększenie ilości ćwiczeń. Dieta oraz rodzaje ćwiczeń powinny być dostosowane indywidualnie, w zależności od zdrowia i stanu organizmu pacjenta.

8. BMI

BMI, czyli wskaźnik zdrowia. Obliczany jest na podstawie masy w kilogramach przez wzrost w metrach do kwadratu. Wskaźnik poniżej 18,5 oznacza niedowagę pacjenta, wskaźnik znajdujący się w przedziale 18,5 do 25 jest normą, natomiast od 25 do 30 oznacza nadwagę. BMI powyżej 30 oznacza otyłość osoby badanej. Należy jednak mieć na uwadze, iż wskaźnik ten nie jest precyzyjny, gdyż osoba mająca dużą masę mięśniową i wyglądająca zupełnie normalnie, będzie miała BMI na poziomie pacjenta otyłego.

Jak przygotować się do analizy składu ciała?

  • Pacjent powinien pamiętać o tym, iż na badanie musi przyjść na czczo, albo od 4 do 6 h po spożytym posiłku.
  • Osoba z zaplanowaną analizą ciała nie powinna ćwiczyć na 12 h przed badaniem.
  • Musi także pamiętać o przystąpieniu do badania z pustym pęcherzem.
  • Analizy składu ciała nie powinno się wykonywać w trakcie miesiączki.