Gradówka oka

Przyczyny.

Przyczynami powstawania gradówki mogą być: infekcje wirusowe, niski poziom odporności, trądzik różowaty, niedrożność gruczołów łojowych. Zdarza się również, że gradówka powstaje jako efekt niedoleczonego, nawracającego jęczmienia zewnętrznego.

Zabieg gradówki oka.

Gradówka w zaawansowanym stadium wymaga wykonania zabiegu, który polega na nacięciu i wyłyżeczkowaniu zgromadzonej treści wraz z torebką gradówki, co w przyszłości zapobiegnie nawrotom. Oczyszczone chorobowo miejsce na kilka godzin zasłaniane jest opatrunkiem, a przez kolejne dni po przeprowadzonym zabiegu gradówki oka podawana jest do oka maść z antybiotykiem.

Gradówka oka – leczenie.

Leczenie gradówki polega na miejscowym zastosowaniu maści z antybiotykiem, kropli, doustnych antybiotyków, a niekiedy ostrzykiwanie zmian sterydem, a jeśli to nie pomoże wykonywany jest zabieg wyłyżeczkowania gradówki.

Domowe sposoby leczenia.

W oczekiwaniu na wizytę okulistyczną, domowymi sposobami można spróbować zwalczyć lekki obrzęk poprzez ciepłe okłady, które zlikwidują obrzęk i tym samym zmniejszą dyskomfort w oku lub masaż powieki, który ułatwi opróżnienie guzka z łoju. W przypadku wystąpienia gradówki u dziecka skuteczną metodą okaże się okład wykonany z ugotowanego na twardo nie gorącego jajka w skorupce. Tego typu kompres powinno się robić kilka razy dziennie przez 20 min.

Gradówka oka – powikłania.

W przypadku zwlekania z podjęciem leczenia gradówki mogą wystąpić powikłania, do których można zaliczyć wadę wzroku jaką jest astygmatyzm. Gradówka może wywierać presję na rogówkę, zmuszając ją do zmiany kształtu wynikającego z astygmatyzmu.

Gradówka u dziecka.

Pierwszymi symptomami gradówki dziecięcej jest guzek pojawiający się na powierzchni górnej lub dolnej powieki. Dość często gradówka u dziecka utrzymuje się w niezmienionej postaci do kilku tygodni, po czym samoistnie znika, a niekiedy rośnie powodując stan zapalny. W takim wypadku konieczne jest zastosowanie leków lub nawet wykonanie zabiegu chirurgicznego. U dziecka, które przeszło już gradówkę szczególnie należy dbać o higienę oczu, przemywając dwa razy dziennie oczy dziecka wacikiem zwilżonym letnią przygotowaną wodą.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Leczenie chorób. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>