Dieta Dubrow – co to jest i czym charakteryzuje się ta dieta?
Wymyślony i rozpropagowany przez amerykańskiego chirurga plastycznego, Terrego Dubrow i jego żonę Heather, system żywienia. Dieta opiera się o interwałowe spożywanie posiłków, oznacza to, że określamy czas w ciągu doby podczas którego możemy spożywać posiłki, poza nim możemy jedynie pić wodę oraz napoje nie zawierające żadnej wartości energetycznej, przykładowo niesłodzoną herbatę. Według Dubrow okno żywieniowe powinno wynosić 8 godzin, przykładowo od 12 do 20. Dieta Dubrow to tak naprawdę kolejna modyfikacja, popularnego swego czasu, systemu odżywiania Intermittent Fasting czyli po prostu postu przerywanego. Głównym założeniem tego systemu żywieniowego jest jego prostota, przez ograniczenie czasu w którym możemy spożywać posiłki, zazwyczaj obniżamy tym samym całkowite spożycie kalorii.
Dieta z założenia ma sprzyjać odchudzaniu, poprawie samopoczucia oraz wprowadzenia organizm w stan augofagocytozy, który polega na kontrolowanym rozkładzie przez komórkę cząsteczek chemicznych, fragmentów komórki i organelli komórkowych, prościej mówiąc, organizm sam się regeneruje
Trzy fazy diety Dubrow
- “Czerwony Dywan Gotowy”
Jest to pierwsza faza wprowadzająca w system żywieniowym, trwająca od 2 do 5 dni, która ma na celu zszokować organizm. Ograniczamy spożywanie posiłków do indywidualnie dobranego, pod kątem wygody, okna żywieniowego które trwa 8 godzin. Całkowicie ograniczamy alkohol, spożywamy węglowodany o niskim indeksie glikemicznym, chude źródła białka i warzywa nieskrobiowe oraz trochę zdrowych tłuszczów i owoców.
- “Lato Nadchodzi”
W dalszym ciągu korzystasz w dobranego 8 lub 12 godzinnego okna żywieniowego. Ilość zdrowych tłuszczy i złożonych węglowodanów delikatnie wzrasta, można co jakiś czas napić się alkoholu. W zależności od tego jak szybko pragnie się schudnąć, można raz w tygodniu pozwolić sobie na przekąskę, posiłek lub nawet cały dzień który nie do końca wpasowuje się w postanowienia dietetyczne, lecz należy pamiętać o zachowaniu okna żywieniowego.
- “Wyglądaj świetnie żyjąc jak normalny człowiek”
Po ukończeniu 2 poprzednich faz, należy dalej kontynuować post trwający 12 godzin przez 5 dni w tygodniu. W wybrane 2 dni tygodnia post powinien wynosić 16 godzin.
Rzeczywisty wpływ postu przerywanego na kompozycje ciała
Post przerywany to ciekawy temat, zgłębiamy na przestrzeni ostatnich lat przez wielu badaczy. Istnieją rzeczywiste przesłanki utwierdzające w przekonaniu, że sposób żywienia oparty na oknie żywieniowym ma realny wpływ na kompozycję ciała. W badaniu przeprowadzonym w 2015 roku na osobach otyłych jak i posiadających odpowiednią masę ciała, odnotowano spadek wagi i poziomu tkanki tłuszczowej o około 5%. Znacznej poprawie uległ poziom cholesterolu całkowitego i trójglicerydów. W innym opracowaniu możemy znaleźć przesłanki, że omijanie śniadania może prowadzić do utraty masy ciała. Zważając na powyższe badania dotyczące diety interwałowej możemy przypuszczać słuszność w sposobie żywienia państwa Dubrow.
Wpływ diety interwałowej na zdrowie
Poza samym wpływem na kompozycję ciała, opracowania wskazują poprawy w parametrach zdrowotnych. Zarówno u ludzi cieszących się odpowiednią wagą jak i cierpiących na nadwagę, wykazano poprawę wielu wskaźników zdrowotnych, w tym oporności na insulinę i zmniejszenia czynników ryzyka chorób układu krążenia. Komórkowe i molekularne mechanizmy, dzięki którym IF poprawia zdrowie i przeciwdziała procesom chorobowym, obejmują aktywację adaptacyjnych komórkowych szlaków sygnałowych, które poprawiają zdrowie mitochondriów, naprawę DNA i wprowadzają organizm w stan wcześniej wspomnianej autofagii. Istnieją przesłanki, jakoby post przerywany opóźniają proces starzenia organizmu oraz występowanie chorób związanych z wiekiem. Analizując wyniki badań odnośnie diet interwałowych mamy podstawy twierdzić, że system żywienia Dubrow niesie za sobą korzyści dla zdrowia.
Skutki uboczne diet opartych na przerywanym systemie żywienia
Zwłaszcza w początkowych etapach w których organizm adaptuje się do zmian w podaży energii, mogą wystąpić bóle głowy, zatwardzenia oraz wzmożone uczucie stresu. Aby uchronić się od skutków ubocznych należy pamiętać o nawodnieniu organizmu. Dostarczenie odpowiedniej ilości płynów ograniczy zaparcia oraz bóle głowy. Osoby posiadające problem z kontrolą glikemii, powinny unikać diet interwałowych, ze względu na pogorszoną odpowiedź glukozową. Reasumując system żywienia Dubrow jest stosunkowo bezpieczny dla organizmu.
Podsumowanie
Dieta wymyślona przez państwo Dubrow, to system żywienia oparty na poście przerywanym. Wdrożenie takiego protokołu żywieniowego może mieć pozytywny wpływ na ogólne zdrowie oraz prowadzić do utraty masy ciała, głównie ze względu na ograniczoną podaż kalorii ze względu na krótszy czas spożywania. Jeżeli jesteś zainteresowany tego typu systemem odżywiania – polecamy serwis FitDietOnline.com – gdzie odpowiedni specjaliści, dietetycy i trenerzy personalni – rozpiszą dla Ciebie dobrze zbilansowaną, zdrową dietę w stylu Intermittent Fasting, Dieta Dubrow.
Osoby mające problem z gospodarką glukozową powinny unikać tego typu diet, dla zdrowych ludzi jest ona bezpiecznym wyborem.
Źródła
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26374764
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27810402
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26101624
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30202677
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25902704
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26220945
Autor: Maksymilian Marcak