Depilacja laserowa – o tym czy bycie gładkim musi boleć?

Depilacja laserowa wzbudza coraz większe zainteresowanie pań, a także panów, którzy chcą spróbować alternatywnej metody depilacji/golenia w domu. Czasem jest to chęć podyktowana przymusem, jakie stawia na nas uczulenie i podrażnienie, spowodowane zapaleniem mieszków włosowych, a czasem jest to chęć, którą powoduje niechęć nieustannego pamiętania o bolesnej depilacji lub częstym goleniu. Tradycyjne metody usuwania owłosienia w domu powodują nierzadko frustrację spowodowaną bolesnym rytuałem, ale także i wrastającymi włoskami, które mogą bardzo uprzykrzyć życie. Na ratunek przychodzi metoda depilacji laserowej, która pomoże usunąć owłosienie, i to na dobre! Metoda ta jest bezpieczna i nieinwazyjna. Nawet w miejscach szczególnie wrażliwych (pachy, bikini, tzw. „wąsik”) nie powoduje podrażnień.

Depilacja laserowa od kuchni

Światło laserowe reaguje na barwnik, dlatego im ciemniejszy kolor owłosienia posiadamy, tym lepsze rezultaty osiągniemy. Z kolorem skóry jest natomiast odwrotnie- im kolor skóry jaśniejszy, tym lepsze efekty uzyskamy. I tu można od razu zaznaczyć- na kilka tygodni przed zabiegiem depilacji laserowej należy powstrzymać się od opalania. Dlatego najrozsądniejszym wyjściem jest wykonywanie zabiegu w okresie zimowym. Światło lasera przenika przez włos i uszkadza mieszki włosowe, nie naruszając przy tym naskórka. Melanina, czyli barwnik znajdujący się we włosach pochłania wiązki światła lasera, a powstała przy tym energia cieplna zapewnia całkowite wyniszczenie cebulki włosa.

Ile trwa zabieg depilacji laserowej?

Jeśli chodzi o czas wykonywania zabiegu to waha się on między 10 a 30 minut, w zależności od depilowanego miejsca. Zabiegi trwałego usuwania włosków laserem (4-6 sesji powtarzanych co 4-10 tygodni) pozwalają usunąć 95% owłosienia z danej partii ciała na stałe. Dzięki doprowadzeniu przez laser do całkowitego zniszczenia cebulek włosowych, włosy nie mają możliwości odrośnięcia. Pozostałe 5% to włosy, które mogą (choć nie muszą) pojawić się po upływie pewnego czasu, np: w przypadku, gdy w czasie zabiegu pozostawały w fazie uśpienia i poziom melaniny był zbyt niski, aby zostały zlikwidowane-na skutek zaburzenia gospodarki hormonalnej, choćby w czasie ciąży czy przekwitania. W takich sytuacjach, aby efekty pozostały na zawsze trwałe, zaleca się wykonywanie jednego zabiegu od czasu do czasu.

Czy depilacja laserowa boli?

Każdy boi się ewentualnego bólu podczas zabiegu depilacji laserowej. W tym przypadku wszystko zależy od naszego progu bólu, depilowanego miejsca oraz użytego do zabiegu sprzętu. Zabieg z zastosowaniem profesjonalnego sprzętu jest całkowicie bezbolesny, więc pacjent może nastawić się na całkowity komfort podczas zabiegu. Depilacja laserowa pach, czy depilacja laserowa bikini (miejsc bardzo wrażliwych) nie musi więc przysparzać żadnych obaw.

Czy istnieje ryzyko poparzenia laserem?

Jedna z wykwalifikowanych kosmetologów, wykonujących zabieg depilacji laserowej wypowiada się w ten sposób:

Bardzo częstym pytaniem pacjentek, przychodzących do gabinetu jest to czy istnieje ryzyko poparzenia laserem. Odpowiadam wtedy, że w dobrych salonach kosmetycznych, gdzie używa się profesjonalnego sprzętu, takie ryzyko praktycznie nie istnieje. Na co dzień moim narzędziem pracy jest laser do depilacji Vectus, z bardzo zaawansowaną technologią, uważany za jeden z najlepszych na świecie. Jako jedyny posiada czytnik melaniny w skórze, dzięki czemu przed zabiegiem mam możliwość sprawdzić jego stan w skórze klienta i dopasować parametry zabiegu depilacji do jego indywidualnych cech skóry. powiedziała Edyta Mikulska, kosmetolog z Clinica Cosmetologica.

Jak wiec widać, w przypadku zdecydowania się na klinikę wykonującą zabiegi laserowym depilatorem Palomar Vectus mamy do czynienia z niezwykle bezpieczną i skuteczną metodą na pozbycie się włosków z wybranego przez nas obszaru.

Depilacja laserowa – przeciwwskazania

Tak, jak w przypadku każdego zabiegu kosmetycznego, musimy mieć na uwadze pewne stany, które wykluczają nas z możliwości podjęcia się zabiegu. Do przeciwwskazań depilacji laserowej zalicza się:

  • ciąża i karmienie piersią,

  • opalona skóra,

  • przyjmowanie leków światłouczulających,

  • nowotwory-infekcje w miejscu wykonywania zabiegu,

  • stosowanie samoopalaczy, bronzerów i doustnie betakarotenu,

  • włosy siwe, blond, rude w miejscu zabiegu (ze względu na małą skuteczność),

  • skłonność do przebarwień i bliznowców-bielactwo,

  • łuszczyca.

Przed zabiegiem – o czym należy pamiętać

  • Pół roku przed zabiegiemNależy zrezygnować z doustnej kuracji retinoidami

  • Miesiąc przed zabiegiemNależy zrezygnować z depilacji (nie wyrywać włosków woskiem, pęsetą ani depilatorem). Należy także zaprzestać stosowania maści/ kremów z retinoidami (takich z kwasami owocowymi, wit. C i wit. A).

  • 2 tygodnie przed zabiegiemNależy odstawić leki światło uwrażliwiające (fototoksyczne, fotoalergiczne) i zioła o takim działaniu np. dziurawiec, nagietek.

  • Dzień przed zabiegiem lub w dniu zabiegu zależy zgolić włoski w wybranej okolicy maszynką. Skóra nie może być opalona, podrażniona ani przesuszona. Jeśli jest w słabej kondycji, najpóźniej dzień przed zabiegiem należy ją dokładnie nawilżyć.

Jak dbać o skórę po zabiegu?

Odczucia po zabiegu to kwestia bardzo indywidualna, gdyż skóra u każdego z nas może zareagować inaczej. Najczęstszymi dolegliwościami, z jakimi mają do czynienia ludzie, po wykonaniu zabiegu to uczucie rozgrzania, pieczenie, obrzęk, zaczerwienienie skóry. Występowanie ich jest zjawiskiem całkowicie naturalnym szybko ustępującym. Nawet już po kilku godzinach nieprzyjemne objawy mogą zaniknąć, jednak czasem trwają one przez kilka dni. Tak jak było już wspomniane – wszystko to jest sprawą indywidualną.

Po zabiegu należy unikać:

  • korzystania z basenu czy sauny-zażywania gorących kąpieli,

  • stosowania preparatów z zawartością alkoholu, spirytusu,

  • złuszczania naskórka i peelingu przez ok. 2 tygodnie od zabiegu-opalania, oraz stosowania samoopalaczy przez 4 tygodnie od zabiegu,

  • używania dezodorantów, antyperspirantów, perfum w miejscach depilowanych.

Skórę po zabiegu należy myć delikatnymi preparatami, a w razie konieczności balsamować kremami łagodzącymi takimi jak Bepanten czy Alantan. Po umyciu skóra musi być delikatnie osuszana, bez pocierania.

Depilacja laserowa – czy warto?

Bardzo często na przeróżnych forach internetowych pojawia się kwestia „czy warto poddać się depilacji laserowej?”. Oprócz kwestii estetycznej, która daje także niesamowitą wygodę i świadomość,

że pozbywamy się niechcianego owłosienia raz na zawsze, istnieje także kwestia medyczna, która nawet zaleca stosowanie depilacji laserowej w przypadku kiedy dotykają nas zapalanie mieszków włosowych czy wrastające włoski po depilacji innymi metodami. Trwałość metody jest bardzo dużym argumentem na plus. Każda oraz każdy z nas, kto chce poczuć się dobrze w swojej skórze, bez konieczności pamiętania o przykrym rytuale usuwania zbędnych włosków, powinien pomyśleć, czy nie warto zainwestować w piękniejszego siebie, dzięki zabiegom depilacji laserowej.