Chrypka

ChrypkaChrypka sama w sobie nie jest chorobą, a jedynie skutkiem upośledzenia napięcia fałdów głosowych, co objawia się występowaniem zmiany barwy głosu. To jedna z tych przypadłości z którą nieczęsto udajemy się do lekarza. Znacznie częściej  informujemy o niej lekarza jako towarzyszący objaw choroby z którą przychodzimy po pomoc.

Przyczyny chrypki.

Chrypka przyczynyIstnieje wiele przyczyn chrypki. W większości przypadków spowodowana jest infekcją wirusową górnych dróg oddechowych lub nadmiernym używaniem głosu. Nieprawidłowe działanie strun głosowych wywołuje również picie zimnych napojów, alergeny, niektóre środki chemiczne oraz używki, w tym alkohol i palenie papierosów, Natomiast u osób starszych częstą przyczyną jej wystąpienia jest refluks żołądkowo – przełykowy, kiedy to kwas żołądkowy podchodzi do przełyku i podrażnia fałdy głosowe.

Chrypka u dziecka.

Chrypka u dzieckaChrypka u dzieci, zwłaszcza małych występuje często. Wynika to z obniżonej odporności organizmu dziecka na częste w tym wieku infekcje czy alergie. Jak również z nieznacznych rozmiarów anatomicznych krtani. Ochrypły głos naszych dzieci może mieć przyczynę także w chorobie refluksowej przełyku. W takim wypadku należy udać się do lekarza, który dobierze odpowiednie leki, łagodzące dolegliwości schorzenia oraz wprowadzi zmiany w diecie dziecka.

Chrypka u niemowlaka.

Chrypka u niemowlakaPrzeważnie powodem pojawienia się chrypki u niemowlaka jest nadmierna płaczliwość, która prowadzi do obrzęku strun głosowych, a niekiedy wystąpienia na nich guzków. Wówczas leczenie jest trudne, ponieważ podstawą w nim jest ograniczenie płaczu do minimum. Na podrażnienie strun głosowych u niemowlaka wpływ może mieć również śluz spływający do gardła. W tym przypadku niezwykle pomocne mogą okazać się inhalacje. Jeżeli nie posiadamy w domu inhalatora, możemy wykorzystać miskę z parującą wodą i solą. Wodę możemy zastąpić naparem z rumianku.

Chrypka – leki.

Chrypka lekiW leczeniu chrypki stosuje się leki, zawierające, w swoim składzie składniki pielęgnujące struny głosowe i powlekające błonę śluzową gardła ochronną warstwą. A należą do nich: wyciąg z rokietnika, wyciąg z porostu islandzkiego, len – tabletki do ssania , len mielony, preparaty homeopatyczne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Leczenie chorób. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>