Choroba bostońska – jakie są objawy i jak ją leczyć?

Co to jest choroba bostońska?

Choroba bostońska to schorzenie, które najczęściej łatwo może być pomylona z ospą wietrzną. Jest to związane z tym, że choroba bostońska ma postać wysypki tak jak i w przypadku wcześniej wspomniaje ospy wietrznej. Choroba bostońska nazywana jest jako wysypka pęcherzykowa. To wirusowe, pęcherzykowe zapalenie jamy ustnej z wypryskiem albo choroby stóp, rąk czy właśnie ust. Takie nieprzyjemne schorzenie jak choroba bostońska jest spowodowane wirusami Coxsackie z grupy enterowirusów. Na choroba bostońską najczęściej zapadają dzieci, ale może zdarzyć się, że  zachoruje na nią dorosły.

Jak można zarazić się chorobą bostońską i jak temu zapobiec?

Zarazić się możemy drogą kropelkową w okresie letnim lub jesiennym. Źródłem zakażającym może stać się też  stolec. Może się tak stać kiedy dziecko korzysta z toalety, ma kontakt z kałem, a później przenosi wirusy na inne przedmioty. Przez dotyk zakaża rzeczy, które inni mogą brać do ust. Kluczowe więc jest w zapobieganiu rozprzestrzenienia się zakażenia zachowanie wysokiej higieny. Można to wprowadzić w życie przez wyrobienie nawyku u nas i naszego dziecka częstego mycia rąk (szczególnie i bez odstępstw po skorzystaniu z toalety, po zmianie pieluchy u niemowlęcia – powinniśmy robić to automatycznie). W przypadku dzieci jesteśmy zawsze autorytetem, a co za tym idzie wzorem prawidłowych zachowań, więc zadbajmy o to by faktycznie nasze zachowania i przyzwyczajenie jakie przekazujemy naszym dzieciom były trafnym i świadomym działaniem. Od najmłodszych lat zwracajmy i przywiązujmy uwagę dzieci do bezdyskusyjnego znaczenia życia w czystości, przez zachowanie zasad higieny. Choroba bostońska zanim da nam pierwsze objawy mija około 3-6 dni.

Symptomy choroby bostońskiej i leczenie

Pierwszymi objawami wskazującymi na chorobę bostońską są:

  • zmęczenie
  • ból gardła
  • temperatura ( 38-39 °C),
  • brak apetytu
  • złe samopoczucie
  • czasem pojawiają się nudności, biegunka i wymioty.
  • kolejnym symptomem choroby bostońskiej jest pojawienie się wysypki bostońskiej w postaci plamek i grudek o barwie przypominającej łososiową.

Leczenie polega na odkażeniu wysypki z pęcherzyków. Poza tym stosuje się doustne leki przeciwzapalne, powinny wystarczyć bo choroba bostońska ma łagodny przebieg i nie jest groźna, ale nie należy jej lekceważyć, bo jak wiadomo choroba to nie jest naturalny i właściwy stan naszego organizmu. Osoba która zapadła na chorobę bostońską powinna dużo odpoczywać i pić napoje chłodne. Jeśli skutki choroby bostońskiej jak np. wysypka w jamie ustnej powoduje dyskomfort przy jedzeniu, warto wspomóc się lekami przeciwbólowymi, które poprawią nasze samopoczucie po przez znieczulenie powstałych miejsc chorobowych łagodząc ból.