Budowa nerki

Nerka jest narządem parzystym o zabarwieniu brązowo – czerwonym, kształtem zbliżonym do ziarna fasoli. W każdej nerce wyróżnia się koniec górny i dolny, powierzchnię przednią i tylną oraz dłuższy wypukły brzeg boczny i wklęsły brzeg przyśrodkowy. Długość nerki wynosi około 12 cm, szerokość 6 cm, a grubość około 4 cm. Ciężar waha się w granicach 125 – 175 g; u kobiet nerka jest nieco mniejsza. Powierzchnia nerki jest gładka, pokrywa ją mało rozciągliwa osłonka, zwana torebką włóknistą. Drugą zewnętrzną osłonę stanowi torebka tłuszczowa, która wytwarza miękkie podłoże dla nerki i nadnercza oraz zabezpiecza ją przed utratą ciepła. Do nerek trafia krew, która zawiera szkodliwe produkty przemiany materii, nerki filtrują ją i usuwają te substancje wraz ze zbędnymi ilościami wody. Nerki przekazują zbędne produkty przemiany materii w postaci moczu do pęcherza, a przefiltrowana, czysta krew płynie z powrotem do serca.

Żyła nerkowa.

Żyła nerkowa dzieli się na prawą i lewą. Rozpoczynają się we wnękach nerek i wpadają do żyły głównej dolnej. Lewa żyła nerkowa jest dłuższa i uchodzi do niej żyła gonadowa – jądrowa albo jajnikowa oraz żyła nadnerczowa. Prawa żyła nerkowa nie posiada tych odgałęzień. Obie żyły nerkowe zalicza się do odgałęzień trzewnych.

Miedniczka nerkowa.

Miedniczka nerkowa, stanowi jeden z początkowych fragmentów dróg moczowych. Umiejscowiona jest we wnęce nerki, do którego jest doprowadzany mocz przez jej rozgałęzienia – kielichy mniejsze i większe znajdujące się w wewnątrz nerki. Miedniczka nerkowa zwężając się łagodnie przechodzi w moczowód.

Tętnica nerkowa.

Przez tętnicę nerkową krew dochodzi do nerki, która już we wnęce rozgałęzia się na tętnice międzypłatowe, przebiegające wewnątrz słupów nerkowych.

Moczowód.

Moczowód jest wąską, mięśniową rurą. Moczowody to parzyste przewody posiadające dwie warstwy mięśni gładkich, które pełnią funkcję tłoka. Funkcją moczowodu jest odprowadzenie moczu z nerek do pęcherza moczowego. Podczas całkowitego wypełnienia pęcherza, światło moczowodów jest automatycznie zamykane. Dzięki temu mocz nie cofa się do nerek.

Rdzeń nerki (piramida).

Rdzeń nerki jest to jedna z trzech części nerki, która stanowi wewnętrzną część narządu. Występuje pod postacią tzw. piramid nerkowych, których liczba waha się pomiędzy 10, a 20. Rolą rdzenia nerki jest zagęszczanie moczu, który spływa do niego z zewnętrznej warstwy – kory. Następnie mocz spływa do kanalików zbiorczych, które biegną przez rdzeń. Dalsza droga moczu to kielichy nerkowe.

Słup nerki.

Część korowa nerki wnika między jednostki strukturalne rdzenia nerki (tzw. piramidy), tworząc słupy nerkowe, których końce tworzą wyniosłości wpuklające się do światła zatoki nerkowej.

Kielich mniejszy.

Kielich nerkowy mniejszy powstaje w wyniku połączenia cewek zbiorczych, występujących w liczbie od ośmiu do dziecięciu. Stanowią je przegrody o wyglądzie zbliżonym do stożka. Ich podstawa zrasta się dookoła z brodawką. Miejsce to nazywa się sklepieniem kielicha.

Kielich większy.

Większy kielich nerkowy powstaje z połączenia dwóch albo trzech kielichów nerkowych mniejszych. Pod względem kształtu i wielkości różnią się od siebie. Uchodzą do miedniczki nerkowej, wypełniając zatokę nerkową.

Kora nerki.

Kora nerki stanowi nie tylko warstwę zewnętrzną (obwodową), lecz wnika również między piramidy nerkowe, pod postacią słupów nerkowych. W korze nerki widoczne, są bardzo liczne maleńkie punkciki zwane ciałkami nerkowymi. Stanowią one początkowy element części wydzielniczej nerki i tworzą część skłębiona nerki. Piramida wraz z przylegającą do niej obwodowo korą nerki stanowi płat nerkowy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Anatomia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>