Ból trzustki

Po jedzeniu.

Trzustka jest gruczołem w jamie brzusznej zaangażowanej w trawienie. Odczuwany ból w trzustce po jedzeniu, szczególnie ciężkich i tłustych potraw, może być oznaką zapalenia trzustki lub kamicy żółciowej. W przypadku zapalenia trzustki, ból brzucha występuje w środkowej i górnej części, który promieniuje do pleców. Dolegliwościom towarzyszy gorączka, dreszcze, zaparcia, a czasem wzdęcia, nudności, wymioty i bóle brzucha. W przypadku kamicy żółciowej, objawy to wzdęcia, nudności, wymioty, czy żółtaczka. Po zjedzeniu ciężkiego, niestrawnego jedzenia może wystąpić atak kolki żółciowej.

Po alkoholu.

Długotrwałe nadużywanie alkoholu jest istotnym czynnikiem wywołującym ostre i przewlekłe zapalenie trzustki, którego dominującym objawem jest ból po alkoholu. Także powoduje uszkodzenia tkanki gruczołowej. Pod wpływem alkoholu w kanalikach trzustkowych wytracają się substancje białkowe (tzw. białkowych „korków”, czopów ), co w konsekwencji powoduje niszczenie kanalików i obumieranie trzustki. Łagodne zapalnie trzustki jest skąpo-objawowe i zwykle przebiega niezauważalnie, pobolewaniem w lewym podbrzuszu i objawami niestrawności. Niekiedy zapalenie trzustki objawia się bardzo burzliwie połączone z szybko postępującym pogorszeniem stanu ogólnego.

Objawy.

Najczęstszym warunkiem odpowiedzialnym za ból trzustki jest zapalenie trzustki. Zwykle objawy zapalenia trzustki rozpoczynają się bólem w nadbrzuszu. W ciężkich przypadkach objawy mogą obejmować: odwodnienie, nudności, wymioty, gorączkę, szybkie tętno, niskie ciśnienie krwi i utratę masy ciała. Drugą przyczyną jest rak trzustki. Podobnie jak w przypadku zapalenia trzustki, ból z powodu raka trzustki częściej występuje w górnej części brzucha i promieniuje do tyłu. W przypadku raka, ból zazwyczaj pojawia się przy zaawansowanym stadium choroby. Objawy na wczesnym etapie mogą przejawiać się: utratą apetytu, bólem brzucha, utrata wagi, bólem krzyża, żółtaczką, a także częstym stanem gorączkowym. Ponadto gdy trzustka nie może produkować hormonu nazywanego insuliną, może dojść do rozwoju cukrzycy, której objawem jest m.in. częste oddawanie moczu (wielomocz) i związane z tym zwiększenie pragnienia (polidypsja). Jeśli występują jakiekolwiek objawy bólu trzustki, należy umówić się na wizytę do lekarza, który pomoże zdiagnozować chorobę i zalecić odpowiednie leczenie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ból. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>