Ból głowy w ciąży

Informacje o bólu głowy w ciąży:

Leki ból.

ciąża, ból głowyBardzo ważne jest, aby zwracać szczególną uwagę na leki jakie używa się w czasie ciąży a szczególnie w pierwszym jej trymestrze. Ten okres jest szczególnie ważny ponieważ pierwszy trymestr jest przełomowym momentem rozwoju dziecka. Podczas pierwszych ośmiu tygodni serce, mózg, płuca dziecka są w trakcie tworzenia. Większość kobiet w ciąży doskonale zdaje sobie z tego sprawę, że w czasie ciąży mają unikać wszelkich leków. Czasami jednak dopadają kobiety w ciąży dolegliwości związane z bólem głowy. Na szczęście wtedy nie wszystkie lekarstwa stanowią zagrożenie dla rozwijającego się dziecka. Istnieją takie leki przeciwbólowe, które przyszła mama może stosować bez obaw, oczywiście po konsultacji lekarskiej i w odpowiednich dawkach. Najbezpieczniejszym lekiem na ból głowy w ciąży będzie lek zawierający paracetamol.

Przyczyny.

Przyczyną bólu głowy w ciąży mogą być następujące czynniki: zamiany hormonalne, które odpowiadają za zwiększenie natężenia wielu bólów odczuwanych przez kobietę w ciąży a w szczególności zatokowych bólów głowy, zmęczenie które towarzyszy kobietom ciężarnym szczególnie w pierwszym i trzecim trymestrze, stres fizyczny i emocjonalny, przebywanie w hałasie, brak ruchu, niedostateczna ilość snu, zatrzymywanie wody w tkankach i niezauważalne obrzęki, które występują też w mózgu co powoduje ucisk i ból.

Co brać na ból głowy w ciąży?

Jeżeli w trakcie ciąży pojawią się zawroty głowy należy usiąść i pochylić głowę do kolan. Innym sposobem będzie też położenie się i uniesienie stóp do góry tak, aby były powyżej głowy. Należy wtedy spokojnie oddychać – takie postępowanie powinno pomóc. Za nim sięgnie się po tabletki podczas bólu glowy w ciąży należy najpierw iśc na spacer i wymasować skronie. Gdy to nie poskutkuje wtedy warto skontaktować się z lekarzem ginekologiem, który zaleci odpowiednie leki. Można też profilaktycznie zażyć lek przeciwbólowy z paracetamolem, np.: Paracetamol, Codipar, Apap.

Choroby.

Bardzo często bólowi głowy w ciąży towarzyszy przeziębienie. W ciąży w trakcie przeziębienia bez konsultacji z lekarzem nie wolno brać żadnych lekarstw. Należy pamiętać, że przyjmowanie w ciąży witamin, preparatów łagodzących objawy przeziębienia, syropów na kaszel czy zwykłych kropli na katar jest ryzykowne szczególnie na początku ciąży. W skład popularnych leków przeciwgrypowych wchodzi tak wiele substancji, które mogą mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka. W czasie ciąży w okresie przeziębienia tylko preparaty homeopatyczne są bezpieczne. Jeżeli już w trakcie ciąży pojawi się infekcja ale bez gorączki i nie uda się uniknąć kataru czy kaszlu należy wypróbować tradycyjne metody leczenia – czosnek, gorąca herbata, mleko z miodem, syrop z cebuli. Sprawa jest poważniejsza i wymaga koniecznie konsultacji z lekarzem jeżeli w trakcie choroby pojawi się gorączka.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ból. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>