Ból dziąseł

Przyczyny.

Bolesność dziąseł najczęściej spowodowana jest przez zapalenie lub zakażenie w wyniku złej higieny jamy ustnej. Objawy mogą być stałe lub zmienne i mogą pogarszać się podczas jedzenia lub picia. Podrażnionym dziąsłom zwykle towarzyszy ostry, tępy, przeszywający lub pulsujący ból, którego następstwem może być wystąpienie owrzodzeń, krwawienia, obrzęku lub ran. W innych przypadkach przyczyną bólu dziąseł może być niedobór witamin, żelaza lub zaburzenie układu odpornościowego.

Domowe sposoby leczenia.

Domowymi sposobami leczenia obrzęku dziąseł, które zmniejszą ból i złagodzą objawy jest: regularne używanie nici dentystycznej, stosowanie płynów do płukania ust, które pozwolą usunąć nadmiar osadu z zębów, pędzlowanie miejsc zmienionych zapalnie olejkami eterycznymi z mirry, wzbogacenie diety w warzywa i owoce bogate w naturalne witaminy, płukanie jamy ustnej naparami ziołowymi (np.: szałwią, rumiankiem). Na spuchnięte i bolące dziąsła pomoże również propolis i olej słonecznikowy. Najlepszą metodą jest regularne kontrolowanie stanu uzębienia i dziąseł przez stomatologa i właściwe dbanie o higienę jamy ustnej.

Po wyrwaniu zęba.

Przyczyną wystąpienia bólu dziąsła po usunięciu zęba najczęściej jest wystąpienie stanu zapalnego. Konieczne może być zastosowanie terapii antybiotykowej.

Po znieczuleniu.

Przyczyną bólu dziąsła po zaaplikowaniu znieczulenia jest zwykle wkłucie igły – czasem igła powoduje powstanie małego krwiaka pod dziąsłem, który goi się samoistnie ale może dawać dolegliwości bólowe. Odrętwienie dziąseł spowodowane znieczuleniem mija całkowicie po dwóch, trzech godzinach od zabiegu. Zazwyczaj wtedy nie czujemy również już bólu, który był powodem naszej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Pomocne są preparaty z ibuprofenem działające przeciwzapalnie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ból. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>