Ból brzucha po lewej stronie

Na dole.

Objawy bólu brzucha z lewej strony na dole mogą być związane z zapaleniem uchyłków jelit, zapalenie przydatków, stany zapalne miednicy, nieswoiste zapalenia jelit, powłokami skórnymi. W pierwszej kolejności przy tego typu bólu należy zgłosić się do lekarza rodzinnego, który po przeprowadzonym wywiadzie skieruje na dalsze leczenie do lekarza specjalisty.

Po lewej stronie zdrowie.

Ból brzucha może wpłynąć na stan naszego zdrowia. Ból brzucha z lewej strony wynika z chorób narządów wewnętrznych – z chorób przewodu pokarmowego, dróg moczowych, klatki piersiowej, jamy miednicy, mięśni ściany brzucha, kości ( żebra, kręgosłup, miednica), naczyń krwionośnych, nerwów, skóry.

W ciąży.

Występujący w czasie ciąży ból brzucha po lewej stronie może mieć związek z zaparciami lub ciążą pozamaciczną. W trakcie ciąży należy być pod stałą kontrolą lekarską. Jeżeli tylko pojawi się ból, trzeba skontaktować się z lekarzem, który po przeprowadzonym wywiadzie zaleci dalsze postępowanie.

Pod żebrami.

Bardzo często ból brzucha po lewej stronie pod żebrami pojawia się w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego po jedzeniu. Ból taki zwykle jest bólem krótkotrwałym i przechodzi po odpoczynku. Ból taki powoduje obkurczanie się jelit, wywołane zmniejszeniem przepływu krwi podczas wysiłku fizycznego. Aby ból się nie pojawiał należy zachować 2 godzinną przerwę przed wysiłkiem fizycznym po jedzeniu.

U dziecka.

Przyczyną bólu brzucha u dziecka po lewej stronie może być rozstrój żołądka lub zgaga. Ból taki oznacza, że dziecko zjadło coś co powoduje nadprodukcje kwasu żołądkowego. Zwykle ból ten umiejscowiony jest na środku lub po lewej stronie brzucha. Pokarmy które mogą powodować ból brzucha po lewej stronie to: mleko, orzechy, jagody, ryby, jajka, owoce cytrusowe, tłusta żywność.

Poniżej pępka.

Ból brzucha związany jest najczęściej z zaburzeniami czynności przewodu pokarmowego. Jeżeli ból umiejscowiony jest w okolicy pępka może oznaczać to, że źródłem bólu jest jelito cienkie, wyrostek lub prawa połowa jelita grubego.

Po alkoholu.

Nadmierne spożywanie alkoholu może powodować bóle brzucha. Najczęstszą przyczyną takiego bólu jest: refluks żołądkowy, zapalenie błony śluzowej żołądka, choroba pęcherzyka żółciowego, choroba wątroby, zapalenie trzustki, zapalenie górnego odcinka przewodu pokarmowego lub choroba wrzodowa w górnym odcinku przewodu pokarmowego. W przypadku wystąpienia bólu po spożyciu alkoholu należy całkowicie zaprzestać jego spożywania lub w przyszłości ograniczyć ilość wypijanego alkoholu.

Po jedzeniu.

Pojawiający się ból brzucha po jedzeniu to zazwyczaj niestrawność. Powoduje ją bardzo często: palenie papierosów, zbyt dużo alkoholu i kofeiny, tłuste lub ostre potrawy, przejadanie się, jedzenie w pośpiechu i stresie, ćwiczenie zaraz po dużym posiłku. W przypadku wystąpienia takiego bólu należy pić dużo wody, unikać pokarmów stałych, należy unikać cytrusów, smażonych potraw. Można też sięgnąć po leki dostępne bez recepty, jeśli po lekach ból nie ustąpi należy zgłosić się do lekarza.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ból. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Ból brzucha po lewej stronie

  1. Paulina,18 tydzień ciąży pisze:

    Ból brzucha w ciąży nie zawsze musi oznaczać coś złego. Najczęściej jest to objaw prawidłowy, który wskazuje, że dziecko rośnie i się porusza i tak jest w przypadku bólu brzucha w ciąży z lewej strony. Jest to objaw o charakterze fizjologicznym i jest związany z powiększaniem się rozmiarów macicy. Może się też zdarzyć, że ból brzucha będzie objawem niepokojącym. W każdym przypadku kiedy tylko pojawi się ból należy skonsultować się z lekarzem, który po przeprowadzonym wywiadzie określi przyczynę bólu oraz wyda diagnozę.Pozdrawiam=)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>