Aparat lingwalny – najwyższy poziom estetyki!

Coraz więcej osób decyduje się na leczenie ortodontyczne wad zgryzu za pomocą aparatów lingwalnych. Ich jedyną wadą jest dość wysoka cena, ale wszystkie inne cechy są na ogromy plus. Bardzo estetyczne, niewidoczne, dokładne w leczeniu i komfortowe w noszeniu. Czy trzeba czegoś więcej?

Jak to wygląda?

Na pierwszy rzut oka aparat lingwalny wygląda tak, jak aparat stały zakładany na zewnętrzną stronę zębów. Podobne są jedynie wizualnie i to nie do końca. Działają również podobnie, ale różnią się przede wszystkim miejscem założenia na zęby. Aparaty te zakłada się na wewnętrznej stronie zębów. Taka metoda jest wybawieniem dla osób, które nie wyobrażają sobie codziennego funkcjonowania z aparatem na zębach. Szczególnie dorośli cenią sobie bardziej estetyczne leczenie. Dzieci i młodzież są w lepszej sytuacji, bo zawsze mogą skorzystać z kolorowych ligaturek, łączących zamki w aparatach stałych, co znacznie upiększa uśmiech.

Dlaczego warto?

Na początku zacznijmy od informacji, że założenie takiego aparatu jest jednak o wiele trudniejsze i wymaga dużych umiejętności technika dentystycznego. Dlatego warto wybrać najlepszą placówkę, certyfikowaną, np. taką ortolingwa2.pl, w której zadbają o ciebie kompleksowo. Mimo większego wydatku, wiele osób decyduje się na ten typ korekcji wad zgryzu z ww. względów estetycznych i bardzo dobrych efektów. Aparaty lingwalne lepiej przylegają do wewnętrznej powierzchni zęba (klejone są bliżej centrum oporu), niż te zakładane z przodu, dlatego leczenie jest trochę krótsze. Również odczuwalny jest mniejszy ból na początku noszenia aparatu, dzięki delikatniejszym łukom i zamkom oraz dopasowaniu zamków do kształtu korony zęba. Oprócz tego, chronione przez podrażnieniami są wargi i policzki, czyli odwrotnie, jak w przypadku aparatów zakładanych na zewnętrzną stronę zębów. Pacjenci są mniej narażeni na odwapnienia szkliwa pod aparatem, a jeśli to się stanie, to od strony wewnętrznej zębów, więc jest zupełnie niewidoczne

Czy dla każdego?

Owszem, aparat lingwalny może być noszony przez każdą osobę, niezależnie od wieku. Nie uczula, tak jak aparaty metalowe i leczy wszystkie wady zgryzu. Jedynie nie jest polecany osobom z chorobami przyzębia i dużymi lukami międzyzębowymi. Jeśli jednak prześwitujący przez szczelinę miedzy zębami drucik, nie jest problemem, aparat można śmiało nosić.

Należy podkreślić, że aparaty lingwalne występują też w standardowej wersji, czyli są przygotowywane dla pacjenta bez konieczności współpracy z laboratorium ortodontycznym. Jest to wersja zdecydowanie tańsza od aparatu indywidualnego.