Agorafobia – objawy i leczenie

Fobie należą do poważnych zaburzeń, które mogą utrudniać normalne funkcjonowanie. Na szczęście istnieją skuteczne metody leczenia, pomagające pokonać objawy takich problemów psychicznych.

Objawy agorafobii

Objawy pojawiają się, kiedy osoba dotknięta tym zaburzeniem, znajduje się w miejscu publicznym i na otartej przestrzeni. Symptomy mogą obejmować między innymi:

U niektórych osób występuje biegunka i częstomocz. W takiej sytuacji zdarzają się również napady silnego lęku, który powoduje wystąpienie bólu w klatce piersiowej, przypominającego zawał serca. Objawy agorafobii zazwyczaj nie są niebezpieczne, jednak mogą okazać się groźne w przypadku osób cierpiących na różne choroby, na przykład związane z układem krwionośnym. Wystąpienie takich symptomów na pewno powinno być powodem wizyty u lekarza i podjęcia odpowiedniego leczenia.

Przyczyny

Trudno jest jednoznacznie określić, jakie są przyczyny ma agorafobia. Mogą one wynikać na przykład z traumatycznych doświadczeń z przeszłości, takich jak zagubienie się w tłumie w dzieciństwie. Jednocześnie nie wyklucza się, że rozwój takiego schorzenia jest powiązany z osobowością agorafobika.

Agorafobia – leczenie

Leczenie agorafobii polega przede wszystkim na zastosowaniu terapii behawioralnej. W czasie takiej terapii pacjent jest stopniowo wystawiany na działanie bodźców, które powodują u niego reakcję lękową. Z czasem następuje osłabienie tej reakcji i osoba przechodząca leczenie zaczyna odczuwać mniejszy lęk. Systematyczna terapia zazwyczaj przynosi bardzo dobre rezultaty u większości pacjentów. Wielokrotne powtarzanie określonych ćwiczeń pozwala organizmowi na przyzwyczajenie się do sytuacji budzącej lęk, co sprawia, że z czasem reakcja staje się coraz słabsza. Dzięki temu pacjent może odzyskać kontrolę nad swoim życiem i zaczyna sobie lepiej radzić w okolicznościach, w których wcześniej nie mógł normalnie funkcjonować. Leczenie farmakologiczne stosuje się jedynie pomocniczo.

Warto pamiętać, że agorafobia, to problem, który da się skutecznie leczyć. Dzięki odpowiedniej terapii, poprawę można zauważyć już po kilku miesiącach systematycznych treningów. Jest to obecnie najlepsza znana metoda, która przynosi stałą poprawę stanu zdrowia. Dzięki zastosowaniu technik behawioralnych wiele osób znacznie poprawiło jakość swojego życia i jest w stanie normalnie funkcjonować oraz radzić sobie w stresujących sytuacjach.