34 tygodnie – objawy w ciąży

W 34 tygodniu ciąży dziecko waży teraz około 2,3 kg i ma prawie 45 cm długości. Skóra dziecka jest gładsza niż kiedykolwiek, centralny układ nerwowy dojrzewa, a jego płuca nadal się rozwijają. Jeśli mama denerwuje się przed porodem przedwczesnym, może być spokojna, ponieważ dzieci urodzone między 34 a 37 tygodniem życia, które nie mają innych problemów zdrowotnych, zazwyczaj dobrze sobie radzą.

Jak zmienia się życie ciężarnej kobiety w 34 tygodniu ciąży

Do tego tygodnia zmęczenie prawdopodobnie znów się pojawi, choć może nie z taką samą intensywnością jak w pierwszym trymestrze ciąży. Zmęczenie jest całkowicie zrozumiałe, biorąc pod uwagę wysiłek fizyczny, na który kobieta jest narażona, a także niespokojne noce ze względu na częste przerwy na oddawanie moczu.

Teraz jest czas, aby zwolnić i zaoszczędzić energię. Jeśli przyszła mama siedziała lub leżała przez dłuższy czas, nie może zbyt szybko podnosić się i wykonywać wysiłek. Krew może gromadzić się w stopach i nogach, powodując chwilowy spadek ciśnienia krwi, gdy kobieta wstaje, może wywoływać zawroty głowy.

U 1% kobiet w ciąży rozwija się pokrzywka ciężarnych, co jest nieszkodliwe, ale może być dość niewygodne. Warto skontaktować się ze swoim ginekologiem, aby upewnić się, że nie jest to poważniejszy problem. Należy pamiętać też, aby udać się do lekarza, jeśli odczuwane jest intensywne swędzenie całego ciała, nawet, jeśli nie ma wysypki. Może to sygnalizować problem z wątrobą.

Dziecko w 34 tygodniu w ciąży

Dziecko może usłyszeć głos matki i słucha rozmów w 34 tygodniu ciąży. W rzeczywistości dziecko może cieszyć się kołysanką, więc śmiało można je śpiewać. Niektórzy eksperci twierdzą, że po urodzeniu dzieci mogą rozpoznać piosenki, które mama śpiewała w czasie ciąży.

34 tygodnie – objawy w ciąży

  • Nieostre widzenie. Kombinacja hormonów, nagromadzenie płynów i brak snu mogą sprawiać, że widzenie wydaje się być trochę „wyłączone”. Czasami jest to zwykły, tymczasowy objaw ciąży, ale jeśli temu objawowi towarzyszy obrzęk, ból głowy, szybki przyrost masy ciała, może to być oznaką stanu przedrzucawkowego, więc od razu należy skontaktować się z lekarzem.
  • To normalne, że może dojść do problemów z regularnym wypróżnianiem w 34 tygodniu ciąży, co może sprawić, że kobieta poczuje się bardziej nieswojo. Trzeba pamiętać, aby często chodzić na spacery, spożywać pokarmy z dużą ilością błonnika (pomyśleć o zielonych liściach) i pić dużo wody, aby wszystko się poruszało.
  • Napięcie, gdy idzie się do łazienki, może spowodować powstanie guzków krwawniczych. Aby złagodzić hemoroidy, trzeba dołożyć starań, aby zniwelować zaparcia i spróbować różnych pozycji siedzącej i stojącej, aby złagodzić niektóre naciski na okolicę odbytnicy.
  • Opuchnięte kostki i stopy. Trzeba usiąść i postawić stopy, kiedy tylko można, aby zmniejszyć obrzęk.
  • Nacisk brzucha. Ponieważ dziecko przygotowuje się do wyjścia i schodzi niżej, kobieta może odczuwać ucisk w miednicy i dochodzi do jeszcze częstszego oddawania moczu.
  • Objaw Braxtona Hicksa (nieregularne skurcze macicy po trzecim miesiącu ciąży). W 34 tygodniu ciąży odczucia skurczu są całkowicie normalne. Należy jednak pamiętać, że w 34 tygodniu ciąży ból miednicy może być oznaką problemu. Regularne skurcze, które nie zatrzymują się po około godzinie, krwawienie z pochwy i ból w dole pleców są oznakami przedwczesnej porodu. Jeśli wystąpi którykolwiek z tych niepokojących objawów po 34 tygodniach, natychmiast należy udać się do ginekologa.